събота, 20 май 2023
Сдружение “Дунавска задруга на народните художествени занаяти” представи своя изложба в залата на Дружеството на художниците на “Борисова” 6. Експозицията съдържа десетки ръчно изработени експонати и ще може да бъде разгледана до края на месец май всеки ден от 10 до 19 ч.
На откриването присъстваха десетки ценители на изкуството, свързано с традиционните български занаяти, а приветствие към председателя Татяна Колева и членовете на Задругата, както и към присъстващите, отправи кметът Пенчо Милков.
“В съвременния свят сме свидетели и потребители на механично изработени изделия и много малко хора творят с ръцете си. Вашата работа носи в себе си изключителна красота, вековна традиция и история, и вдъхновява настоящото и бъдещото поколение да цени и пази нашата национална културна идентичност и наследство”, посочи в приветственото си слово Милков.
Кметът на Община Русе подчерта и значението на изграждането на Алея на занаятите, която е предвидено да бъде разположена на русенския кей. Там произведенията на членовете на сдружението ще посрещат първи туристическия поток, който идва от круизните кораби по Дунава.
В изложбата посетителите могат да видят кукли, ръчно рисувани шалове, колиета, обици, гривни, икони, бродерии, дантели и ризи, а също и редица изделия от керамика. Те са дело на членовете на Задругата и могат да бъдат закупени на място от русенци и гости на града.
Пролетната изложба е посветена на 10-годишнината от създаването на “Дунавска задруга на народните художествени занаяти”, която е приемник на Групата на майсторите от Русе, създадена през 1967 г. Членовете на сдружението са 28 и освен от Русе, има представители на градовете Варна, Горна Оряховица, Велико Търново и Костенец.
Кметът Пенчо Милков откри Финалния турнир от Държавното първенство по…
събота, 20 май 2023
Русе отбеляза 150 години професионално образование в България
събота, 20 май 2023
Последни Новини
Продължават дейности по косене на тревните площи в Русе от общинските…
понеделник, 24 август 2026
Петър Стоянов спечели в Русе първата за България европейска купа във водомоторния…
понеделник, 24 август 2026
Децата на Русе с най много отличия в турнира „Александър Русев“
неделя, 23 август 2026
26 състезатели демонстрираха прецизност и техника на Републиканското първенство…
неделя, 23 август 2026
Започна Държавното първенство по акватлон с над 160 участници
събота, 22 август 2026
Ара Маликян ще представи „Intruso“ пред русенската публика на 10 октомври
събота, 22 август 2026
Кметът Пенчо Милков откри Световния шампионат по водомоторен спорт
събота, 22 август 2026
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 21 август 2026