Русе бе домакин на национална инициатива за скаути

понеделник, 19 юни 2023

През уикенда на русенския кей до Вития мост се проведе първата инициатива от проекта на Спелео клуб „Академик“ „Едно скаутско лято в Русе“. Проявата под наслов „Защо скаут?“ събра много гости от Русе, Варна, София и Свищов, както и членове на клубовете "Пещерен мечок", "Владислав Варненчик" и "Приста скаут". Проектът се реализира с подкрепата на Общинската фондация „Русе – град на свободния дух“, и ще продължи с нови прояви през лятото.

Във форума участваха също главният скаут на Организацията на българските скаути Светослав Казаков, лидери от скаутски клубове, както и много деца от Русе и гости на града.

Те се запознаха със скаутската идея, специфичните дейности и организацията на скаутското движение в Русе и по света.

„Много сме радостни, защото успяхме да събудим интерес и да привлечем към нашето скаутско семейство нови деца. Всички подрастващи с приключенски дух са добре дошли при нас. Скаутството дава много на децата и възпитава в тях отговорност, любов и грижа към природата“, споделиха организаторите.

Главният скаут Светослав Казаков показа как се връзват специални възли и как се пали огън при екстремни условия. Децата се запознаха с алпийската и пещерната екипировки, опитаха скаутска лимонада, влязоха в палатка и редиха пъзел. Желаещите ходиха по слаклайн лента и научиха символни думи на скаутското движение.

За скаутите от Варна и техните домакини от Русе форумът премина в лагер над пещера "Орлова чука". А две от децата дадоха своите скаутски обещания и получиха националните си връзки.