Русе е домакин на регионална конференция по проект на БТА “Европа на Балканите: Общо бъдеще”

вторник, 16 януари 2024

Двудневна регионална конференция по проект на Българската телеграфна агенция, популяризиращ европейските политики по сближаване в България и на Балканите, стартира днес в Русе. Събитието под наслов “Европа на Балканите: Общо бъдеще” се провежда в Националния пресклуб на БТА в крайдунавския град и е модерирано от Мартин Пенев, кореспондент на агенцията в Русе.

“За мен е чест да посрещнем първата регионална среща на форума в Града на първите неща. Като кмет на Русе благодаря за инициативата на Българската телеграфна агенция. Европа наистина предлага много възможности и като кмет и русенец многократно съм се уверявал в ползите от европейските програми за развитие. Важно е обаче и да има разбиране на нашите общества в тази част от континента, които сме носители на изключителна история, духовност, принципи и ценности, и то е свързано с това, че трябва да бъдем възприемани като равни. Смисълът на подкрепата от Европа трябва да достигне до всеки един човек, за да могат българите да възприемат, че това не са само средства, а се стимулира развитието на добри практики при работата по тях и реализацията им”, каза кметът на Община Русе Пенчо Милков при откриването на форума. Той отчете и това, че наред с основната си функция да разпространява актуална и достоверна информация, БТА осъществява и много общественозначими дейности.

Официални гости на събитието бяха още генералният директор на БТА Кирил Вълчев и заместник-областният управител на Русе Георги Георгиев.

Конференцията събра в Русе директори и ръководители на дирекции на държавно и местно ниво, свързани с европейското финансиране, представители на неправителствени организации, както и кметове на кметства от областта. Ключови теми на разговорите са новостите, свързани с финансиращите европейски програми за периода 2021-2027 г., в контекста на Политиката на сближаване в ЕС, както и постигнатите резултати по европейски проекти за периода 2014-2020 г.

Проектът на БТА се провежда с подкрепата на Европейската комисия и надгражда “Европа в България: Общо бъдеще”.  Поредицата стартира на 20 декември миналата година в София. Дискусиите в Русе дават начало на разговорите, свързани с развитието на Северен централен район. Със своята инициатива БТА си поставя за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на ЕС.

До месец август предстои серия от форуми и в Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, Разград, Самоков, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Скопие и Солун.