вторник, 16 януари 2024
Двудневна регионална конференция по проект на Българската телеграфна агенция, популяризиращ европейските политики по сближаване в България и на Балканите, стартира днес в Русе. Събитието под наслов “Европа на Балканите: Общо бъдеще” се провежда в Националния пресклуб на БТА в крайдунавския град и е модерирано от Мартин Пенев, кореспондент на агенцията в Русе.
“За мен е чест да посрещнем първата регионална среща на форума в Града на първите неща. Като кмет на Русе благодаря за инициативата на Българската телеграфна агенция. Европа наистина предлага много възможности и като кмет и русенец многократно съм се уверявал в ползите от европейските програми за развитие. Важно е обаче и да има разбиране на нашите общества в тази част от континента, които сме носители на изключителна история, духовност, принципи и ценности, и то е свързано с това, че трябва да бъдем възприемани като равни. Смисълът на подкрепата от Европа трябва да достигне до всеки един човек, за да могат българите да възприемат, че това не са само средства, а се стимулира развитието на добри практики при работата по тях и реализацията им”, каза кметът на Община Русе Пенчо Милков при откриването на форума. Той отчете и това, че наред с основната си функция да разпространява актуална и достоверна информация, БТА осъществява и много общественозначими дейности.
Официални гости на събитието бяха още генералният директор на БТА Кирил Вълчев и заместник-областният управител на Русе Георги Георгиев.
Конференцията събра в Русе директори и ръководители на дирекции на държавно и местно ниво, свързани с европейското финансиране, представители на неправителствени организации, както и кметове на кметства от областта. Ключови теми на разговорите са новостите, свързани с финансиращите европейски програми за периода 2021-2027 г., в контекста на Политиката на сближаване в ЕС, както и постигнатите резултати по европейски проекти за периода 2014-2020 г.
Проектът на БТА се провежда с подкрепата на Европейската комисия и надгражда “Европа в България: Общо бъдеще”. Поредицата стартира на 20 декември миналата година в София. Дискусиите в Русе дават начало на разговорите, свързани с развитието на Северен централен район. Със своята инициатива БТА си поставя за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на ЕС.
До месец август предстои серия от форуми и в Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, Разград, Самоков, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Скопие и Солун.
Заводът на „Eberspächer“ в Русе продължава своята дейност
понеделник, 15 януари 2024
Санитарна резитба на дърво затваря временно част от ул. „Свети Георги“…
вторник, 16 януари 2024
Последни Новини
СЗ „ИООРС“ търси служител за сектор „Платено паркиране и репатриране“
сряда, 12 август 2026
Русе приема за първи път в България финалния кръг на Световния шампионат…
вторник, 11 август 2026
Временна организация на движението се въвежда на 11 август по бул. „Съединение“
понеделник, 10 август 2026
Община Русе кани гражданите на публично обсъждане на проекта на бюджет…
понеделник, 10 август 2026
В периода 11-14 август ще се третира срещу комари в Русе и населените…
понеделник, 10 август 2026
Продължава косенето на тревни площи в Русе
понеделник, 10 август 2026
Община Русе организира обществено обсъждане на качеството на екосистемните…
понеделник, 10 август 2026
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 07 август 2026