Русе е домакин на Шестата национална среща на главните архитекти и експертите по устройствено планиране от общините

четвъртък, 30 март 2017

Националната среща на главните архитекти и експертите по устройствено планиране от общините ще се проведе от 26 до 28 април 2017 г. със съдействието и подкрепата на Община Русе, избрана за град-домакин. Това е шестото годишно издание на този важен форум от събитийния календар на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), чийто организатор е неговото търговско дружество “НСОРБ – Актив” ЕООД.

Целта на експертния форум е да се очертаят и подложат на дискусия идентифицираните проблеми от ежедневната работа на общинските експерти. В срещата традиционно участват широк кръг представители на експертите по устройствено планиране и инвестиционно проектиране от общините: главни архитекти, ресорни заместник-кметове, главни инженери, председатели на комисии в общинските съвети и служители в тези направления. Събитието се утвърди като място за конструктивен диалог между представителите на централната и местната власт и в нея винаги активно са се включвали и представители Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенцията по геодезия, картография и кадастър, Дирекцията за национален строителен контрол, Националния институт за недвижимо културно наследство, Министерството на околната среда и водите, Министерство на земеделието и храните, към които са отправени покани за участие и в тазгодишната Среща.

Събитието за първа година е в тридневен формат, както повечето национални експерти срещи на Сдружението. Водещи теми в Националната среща тази година ще бъдат актуалните въпроси по прилагането на Закона за общинската собственост и Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, прилагането на промените в ЗУТ, възможностите за подобряване устройственото планиране в общините и облекчаване на процедурите в инвестиционния процес, изпълнение на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Предвижда се в програмата да бъде поставен акцент върху възможността да се стимулират иновациите в градското обновяване, като се насърчават градовете да идентифицират, прилагат и разпространяват добри практики - програма УРБАКТ III „Мрежа за градско развитие“.

Традиционно домакините ще запознаят участниците с архитектурни и културни обекти, както и благоустройствени проекти на общината - домакин Русе.

Повече информация в страницата на събитието в сайта на НСОРБ - Актив http://arhitekti.namrb-activ.org/