Пропускане до съдържанието на страницата

Русе е център по Всестранна езда през 2022 г.

сряда, 07 септември 2022

В периода 4-6 септември Русе беше домакин на Държавно първенство по Всестранна езда. Това беше четвъртото състезание за тази година в най-тежката и атрактивна дисциплина на конния спорт – Всестранна езда. Организатор на проявата бе СЕК „Кентавър – Русе, със съдействието на Българската федерация по конен спорт и Община Русе. Първенството премина без инциденти при отлични атмосферни условия, много добра организация и изключително приятна атмосфера. Специален гост беше кметът на Община Русе Пенчо Милков.
„Благодаря на Българската федерация по конен спорт, която за поредна година гласува на Русе голямо доверие с организирането на първенството. Особено признателен съм и на домакините от „Кентавър“ и председателя на клуба Илиян Искъров, който не спира да се бори за утвърждаването на града ни като един от центровете на ездаческите спортове в страната“, каза Пенчо Милков. Той допълни, че ще продължи да съдейства на общността, за да може Община Русе да придобие собственост над Хиподрума от държавата, което неминуемо ще спомогне благородният спорт в Русе да не спира да се развива.
Обновеното трасе и нови препятствия предизвикаха голям интерес сред всички участници. Трасето съдържаше цялата гама от сложности, което даде възможност да бъдат излъчени първенците на държавата в два класа – Пони ездачи и Юноши до 14 години. Паралелно с това се проведоха и съпътстващи турнири за класовете 4 и 5-годишни коне и Група Б. В Държавното първенство и Съпътстващите турнири се включиха 25 състезателни тандема от клубовете „Калоян 92“ – Арбанаси, „Кабиюк“ – Шумен, „Варна СККС“ – Варна, „Олимпик“ – София, „Конкур“ – Ихтиман и домакините от „Кентавър – Русе“.
Домакините бяха представени от Лидия Желязкова и Божидара Илиева. В клас Пони ездачи дебют в спорта направи понито Сара с Лидия Желязкова, заемайки пето място. В клас Юноши до 14 години Божидара Илиева с кон Джеронимо се класира на пето място, а Лидия Желязкова с кон Армагедон зае четвърто място.
В Държавното първенство по Всестранна езда в Клас Пони ездачи първо и второ място завоюва Елена Касакова съответно с понитата Марая и Леонардо от клуб „Калоян 92“ – Арбанаси. Трета се класира Павла Данева с Цезар също от клуб „Калоян 92“. В Държавното първенство по Всестранна езда в Клас Юноши до 14 години първенец на държавата стана Йордан Йорданов с кон Салвадор от клуб „Кабиюк“ – Шумен. Втора се класира София Петрова с кобила Ева от клуб „Калоян 92“ – Арбанаси. Третото място зае Павла Данева с кобила Калифорния също от клуб „Калоян 92“.
Всички класации можете да видите в сайта на Българската федерация по конен спорт.
Последното състезание по Всестранна езда за 2022 г. ще се проведе в Русе в периода от 28 до 30 октомври.