петък, 22 септември 2023
„На днешния ден българите се опълчват на Великите сили и отхвърлят зависимостта от Османската империя. Горди сме с този исторически акт и твърдия характер на държавниците ни по онова време. Нека днес да се преклоним пред тези, за които България бе свята - бащите на нашата изстрадана независимост. Нека е свята паметта за тяхната доблест и ни дава ориентир в моменти на предизвикателства и трудности.“
С тези думи се обърна кметът Пенчо Милков към гражданите и официалните гости на тържествената церемония по случай Деня на Независимостта на България.
Слово за празника произнесоха още областният управител Данаил Ковачев и председателят на Общински съвет Русе Иво Пазарджиев. Сред официалните гости бяха кметът на Община Гюргево Адриан Ангелеску и неговият заместник Мариян Дамян, зам.-председателят на Окръжен съвет Гюргево Кристиан Анкулеску, народни представители от 19 МИР, ректорът на Русенския университет чл. кор. проф. дтн Христо Белоев и др.
Заупокойна молитва в памет на загиналите и благодарствен молебен в чест на Деня на Независимостта на България отслужиха Негово Високопреосвещенство Русенски митрополит Наум, викарният епископ на Русенска митрополия Негово Преосвещенство Главиницки епископ Макарий и свещеници от Русенска Света Митрополия.
Пред Паметника на свободата бяха строени почетен караул и доброволци от Младежкия гвардейски отряд, а за празничната атмосфера се погрижиха музикантите от Общинския духов оркестър с диригент Димчо Рубчев, под чийто съпровод събралите се родолюбци поднесоха венци и цветя.
По повод празника от 10:30 ч. на централния площад Народно читалище „Стефан Караджа 2018“ – Русе представи изложба „Пътят на Независимостта“. След приключване на тържествената церемония по поднасяне на венци и цветя от 12 часа на площада пред сградата на Общината се проведе празнична хоротека с участието на танцова задруга „Жълтица“ с ръководител Анета Иванова, народен хор към ДЮФА „Зорница“ с диригент Светлана Недкова-Петрова при ОбДЦКИ и гайдарски състав при НЧ „Стефан Караджа 2018“ – Русе.
От 17 часа пред хотел „Дунав Плаза“ ще бъде официално открит и „Десант на книгата“, който ще се проведе за трета поредна година и русенци ще имат възможността да се запознаят с творчеството на повече от 20 български писатели, издателства и литературни клубове от цялата страна. Събитието ще продължи три дни и всеки посетител ще има възможност да закупи своята любима книга или да открие ново литературно съкровище.
От 19 часа пред Доходното здание ще се състои и празничният концерт на Биг Бенд Русе с диригент Димчо Рубчев.
За трета поредна година „Десант на книгата“ превръща Русе в център на…
четвъртък, 21 септември 2023
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 22 септември 2023
Последни Новини
На 12 юни предстои заседание на Обществения съвет по околна среда
сряда, 10 юни 2026
Русе празнува Деня на река Дунав с водни битки, арт работилници и парад…
сряда, 10 юни 2026
Опера, театър, концерти и лятно кино превръщат Русе в „Сцена под звездите“…
вторник, 09 юни 2026
Русе предлага иновативен подход към управлението на дъждовните води
вторник, 09 юни 2026
Кметът Пенчо Милков и екипът му представиха напредъка по важни инфраструктурни…
вторник, 09 юни 2026
Freedom Dance Studio посвещава постановка на хореографката Цветанка Гергинова
вторник, 09 юни 2026
Биг Бенд, рок групи и надпревара на Мото рок фест Русе 2026
вторник, 09 юни 2026
Кметът Пенчо Милков приветства партньорството между Австрийските пощи…
понеделник, 08 юни 2026