Русе отново се включва в Европейската нощ на учени

вторник, 27 септември 2022

На 30 септември /петък/ Русе ще се включи в Европейската нощ на учените. Тази година кодовото име на иновативния проект е SEARCH – Science + Environment + Art = Resilience. Регионален организатор на събитието е Русенската търговско-индустриална камара и в него по традиция се включват Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ и Регионалният исторически музей.
Четири локации ще посрещнат любителите на науката и знанието:
Локация 1– Конферентна зала на РТИК, гр. Русе бул. „Цар Фердинанд“ 3А, ет. 2
Локация 2 – “Дворецът на децата”, гр. Русе, ул. „Олимпи Панов“ 12
Локация 3 – Градинка на площад „Ал. Батенберг“ 3
Локация 4 – Регионална Библиотека „Любен Каравелов“ – Русе

Фокус на активностите този път е темата за стъклото - най-универсалният материал в човешката история, със съществена роля в обществото за технологичен, научен и икономически напредък и изменението на климата и свързаните спешни и важни избори, които човечеството трябва да направи.
Събитието цели да затвърди пред обществото ключовата роля на науката, нейната свързаност с ежедневието и да насърчи интереса на децата и младежите към научноизследователската дейност. Чрез различни презентации, демонстрации, лекции и срещи с учени от цялата страна, организаторите ще пренесат посетителите в научноизследователския свят, ще покажат на децата колко е забавно да си учен, демонстрирайки научни постижения в различни области на човешкото знание.
Проектът за Европейска нощ на учените - SEARCH е амбициозно усилие, финансирано от новата програма на ЕС "Хоризонт Европа" 2021 - 2027 на Европейския съюз. Той цели да помогне популяризирането на науката, научната дейност и професията на учен сред широката аудитория, с акцент към подрастващите.
SEARCH цели да насърчи повече българи, особено ученици, да се ангажират с възможностите за кариера в областта на научните изследвания.

Повече за Европейска нощ на учените 2022 можете да научите на https://fresher-researchersnight.bg/

Пълната програма вижте тук.