Русе почете 131 години от смъртта на Баба Тонка

сряда, 27 март 2024

С възпоменателна церемония пред паметника на Баба Тонка Обретенова на едноименната улица в града русенци се събраха да почетат 131 години от смъртта на великата революционерка.

“Баба Тонка е един от символите на града ни. Тя остава в историята на България, в съзнанието на общността ни, като образ на майката, дала най-свидното си за България, за нейната свобода и независимост. С делото си и днес тя продължава да ни предизвиква да се замислим какво дава всеки един от нас за Родината“, с тези думи се обърна към присъстващите кметът Пенчо Милков.

Възпоменателното събитие уважиха заместник-кметът Енчо Енчев, председателят на Общинския съвет акад. Христо Белоев, заместник областният управител Георги Георгиев, ректорът на Русенския университет „Ангел Кънчев“ проф. д-р Пламен Кангалов, представители на държавни и общински институции, общински съветници и граждани.

Негово Преосвещенство Главиницкият епископ Макарий, викарий на Русенския митрополит, и свещеници от Русенската Света митрополия отслужиха заупокойна молитва в памет на Тонка Обретенова.

Във възпоменателното събитие участие взеха Общинският духов оркестър, Младежкият гвардейски отряд към Общинския младежки дом, както и Христо Костов, ученик от 5 клас от СУ „Христо Ботев“.

Водещ на церемонията беше актьорът от Драматичен театър „Сава Огнянов“ Венцислав Петков.