Русе ще отпразнува Деня на Дунав с водни битки, арт хепънинг и много забавления за малки и големи

петък, 28 юни 2024

На 29 юни /събота/ в Деня на река Дунав две събития - „Водни битки – лято 2024“ на Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“ и Детски арт хепънинг „На брега на Реката“ на Сдружение „Дунавско сияние“, ще предложат много забавления за малки и големи. В 10 часа, когато ще започне веселбата, са поканени русенци и гости на града от всички възрасти, които обичат да се състезават, да предизвикват себе си, да научават нови неща и да творят.

„Общински транспорт – Русе“ АД ще се погрижи за доброто настроение на русенските деца и техните родители, които ще дойдат на празника на реката с автобусна линия № 23. Пътуващите по бул. „Придунавски“ ще получат балони от контрольорите в автобусите. Линията тръгва от кв. „Дружба“ 3 и има спирка точно на хотел „Рига“.

Сдружение „Дунавско сияние“ ще предложи на децата възможността да рисуват, да работят с природни материали като черупки от дунавски миди, както и да правят рисунки с цветен пясък. От „Дворецът на децата“ са подготвили магически водни експерименти за всички малчугани, а любителите художници ще могат да се изявят и в голямата рисунка на асфалт, която ще пресъздаде красотата и богатството на река Дунав.

„Водни битки – лято 2024“ на Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“ ще предложи на публиката серия от забавни игри, в които ще се състезават 6 отбора от по трима играчи. Предизвикателствата ще са свързани с вода, преодоляване на препятствия, точност, ловкост, баланс и бързина. За публиката неуморните аниматори от „Веселяците“ са подготвили викторина за река Дунав, както и много забавни игри с награди, осигурени от euShipments.com. Деца от ДГ „Чучулига“ ще танцуват на сцената на кея, ученици от Детски балет „Дъга“ към ОУ „Васил Априлов“ с ръководител Деница Филева също ще представят два танца и зумба. Петокласничката Дария Стефанова от ОУ „Любен Каравелов“ ще изпълни песента на Стунджи и Елица „Вода“, а по инициатива на Общинския младежки дом в събитието ще се включат и доброволци от различни европейски страни. Те ще рисуват лицата на децата и ще ги научат как да си направят гривнички.

На кея ще има още работилници за хартиени кораби, лодки, жабки, рибки и шапки, ръководени от талантливите аниматори от Професионалната гимназия по туризъм. Те ще допринесат и за веселото настроение с авторската си игра „Развълнувай реката“ и анимацията, която ще представят. Екипът на „Катерица“ ще подредят за децата стени за катерене, въжени люлки и различни дървени съоръжения за игра. Организаторите на събитието се обръщат към желаещите да се включат във финалната водна битка на събитието да си носят водни пистолети и пръскалки, като на присъстващите, които нямат, ще им бъдат осигурени.

Русенци ще могат да видят и красивите дунавски обитатели, направени през май и началото на юни месец в приложните арт работилнички в БЧК, Комлекс за социални услуги за деца и семейства „Еквилибриум“ и Дворецът на децата от подрастващи в риск, неравностойно социално  положение и бежанци, с които работят доброволците от Сдружение „Дунавско сияние“. Ще бъде обявен и окончателният състав на Отбора Мечта (Dream Team), с който русенци ще участват в международния конкурс „Danube Art Master“. През 2023 г. творбата, изработена от отбора на Сдружение „Дунавско сияние“ и Дворецът на децата, завоюва първо място. В престижния конкурс участват деца от държави в Дунавския басейн и целта е да покажат своето лично отношение към опазването на реката и водните ресурси.

В събитието ще се включат още представители на РИОСВ – Русе, Басейнова дирекция „Дунавски регион“ и РД „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Русе. Малчуганите ще разберат колко важен ресурс е водата, особено в пожароопасни ситуации, ще могат да разгледат отблизо пожарна кола – да сложат пожарникарска каска и да се снимат за спомен.