Русе вече има свой младежки гвардейски отряд

вторник, 15 ноември 2022

28 момчета и момичета от русенските училища сформираха първия в историята на Русе Младежки гвардейски отряд. Знамето му бе осветено днес на тържествена церемония на пл. „Свобода“ в присъствието на полк. Илия Милушев, съветник по отбрана на президента Румен Радев.

„Горд съм и поздравявам всеки един от младежите, които ще носят с чест униформата, ще отделят всеки ден от времето си на тази мисия и ще бъдат символ на нашето единство. Щастлив съм, че нашият отряд е първият в страната, който събира ученици от различни училища. Нека това му носи сила“, каза кметът Пенчо Милков. Той отправи специален поздрав към инициатора на идеята за сформирането на отряда – ученичката от СУ „Христо Ботев“ Виктория Шекерова.

Знамето на Тринадесети младежки гвардейски отряд бе осветено от Негово Високопреосвещенство Русенски митрополит Наум и свещеници от Русенската Света митрополия.

Пироните на флага бяха забити от полк. Милушев, командира на Националната гвардейска част полк. Кънчо Иванов, председателя на сдружение „Младежки гвардейски отряди“ д-р Денислава Ангелова, кмета и областния управител Анатоли Станев.

„Пазете знамето свято, с постъпките си се стремете да не го опетните. То е символ на най-свидните воински традиции- принадлежност, храброст, чест, дълг, достойнство и жертвоготовност“, заяви полк. Иванов.

За разлика от младежките отряди в страната, сформирани към определено училище, Младежкият гвардейски отряд на Русе е част от Общинския младежки дом и обединява ученици между 10 и 12 клас от различни русенски училища. Това е и една от целите на общинското ръководство – да създаде доброволна общност от млади хора, за които разделенията да паднат. Те ще участват при отбелязването на официалните празници и военни ритуали в Русе и ще се включват в националните събития, организирани от сдружение „Младежки гвардейски отряди“.

На събитието присъстваха още зам.-командирът на Националната гвардейска част полк. Киндалов, началникът на Централно военно окръжие полк. Георги Петков, началникът на Военно окръжие – Русе подп. Васил Петров, началникът на Военно формирование – Русе подп. Павлин Илиев и помощник-ръководителят на сдружения „Младежки гвардейски отряди“ Николай Антонов.

Кметът засвидетелства своята признателност към тях за съдействието при създаването на отряда и организирането на церемонията, като връчи почетни плакети на Община Русе.

Специални гости на церемонията бяха представителят на международния „Пробег на мира“ за България Виолета Ангелова и „златното“ момиче на художествената гимнастика и олимпийска шампионка Мадлен Радуканова. Малко след събитието тя вдъхна кураж на младежите и ги поздрави за това, че посвещават времето си на това да развиват и съхраняват един от символите на българската държавност.