Русенци отбелязаха 24-ти май с шествие и празнична програма

петък, 24 май 2019

Община Русе отбеляза Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост – 24-ти май със серия от тържествени събития. Празничната програма започна с традиционно празнично шествие на близо 3 000 ученици от русенските училища и деца от детските градини, водени от мажоретен състав „Екстрийм“ към Общински младежки дом и от Общинския духов оркестър, което премина по ул. „Александровска“ и стигна до площада пред Общината.

На празничното събитие присъстваха кметът на Община Русе Пламен Стоилов, заместник областният управител Валентин Колев, началникът на РУО-Русе д-р Росица Георгиева,зам.-кметовете г-жа Даниела Шилкова и д-р Страхил Карапчански, главният архитект на Община Русе арх. Живка Бучуковска, директорът на дирекция „Култура и образование“ Ирена Петрова, народни представители, директори на русенските училища, учители, ученици, хиляди русенци и гости на града.

Кметът Пламен Стоилов се обърна към присъстващите с думите: „Денят на българската просвета, култура и славянската писменост е денят, в който отдаваме заслужено признание към дейността на българските учители, ученици, просветни и културни дейци, които съхраняват и разпространяват словото, с идеята то да пребъде. Нека помним делата на предците ни, да отдаваме заслужено уважение към будителите на днешното време и да бъдем устремени и изпълнени с вдъхновение във всекидневието си.“

С  Химна на Кирил и Методий, написан от Стоян Михайловски – учител по френски в русенката мъжка гимназия през далечната 1892 г. и изпълнен от Детски Хор „Дунавски вълни“ при ОбДЦКИ ,  Хор „Свети Георги Победоносец“ при Общински младежки дом с диригент Мина Влайкова и Хор „Сексагинта Приста“ при Русенски университет с диригент Пламен Георгиев започна празничният концерт, организиран от Общински детски център за култура и изкуство – Русе. За настроението на многобройната публика допринесоха със стихотворения, песни и танци ученици от ОУ   „Братя Миладинови“, ОУ „Васил Априлов“, ОУ „Ангел Кънчев“, СУ „Йордан Йовков“, ОУ „Любен Каравелов“, ОУ „Отец Паисий“, СУ „Христо Ботев“, НУИ „Проф. Веселин Стоянов“, Средно училище с преподаване на немски език „Фридрих Шилер“, СУЕЕ „Константин-Кирил Философ“.