С богата фолклорна програма и нестинарски ритуал отбелязаха Сирни Заговезни в Сандрово

понеделник, 27 февруари 2023

С пресъздаване на народния обичай по искане и даване на прошка, нестинарски ритуал и запалване на огън жителите на с. Сандрово отбелязаха Сирни Заговезни.

Специален гост на празника беше кметът на Община Русе Пенчо Милков, който поздрави всички участници и присъстващи с пожелания да пречистят душите си, да дадат и поискат прошка, както и да изпълнят с мир и любов сърцата си.

Събитието, организирано от кмета на Сандрово Георги Пенков, беше съпроводено от фолклорна програма, в която се включиха танцовите клубове „Родолюбец“ и „Сандровска шевица“, оркестър „Сияние“ и кукерски състав. Нестинарите от "Огнена мистерия" сътвориха незабравимо преживяване с ритуални танци по жарава, а в края на празненството стотиците присъстващи станаха свидетели на традиционната празнична обредност с паленето на огън.

Според българската народна традиция празникът Сирни Заговезни е границата между зимата и пролетта и е свързван с природата, която се възражда. В различните краища на страната той е наричан с различни имена - Сирници, Сирни поклади, Сирница, Рия, Запоставане, Прошка, Неделя сиропустна и др. Отбелязва се в неделята, 7 седмици преди Великден и една седмица след Месни Заговезни.