С финална пресконференция приключи проектът за облагородяване на Пантеона на възрожденците и Крепост Гюргево

четвъртък, 02 май 2024

В зала „Свети Георги“ в сградата на Община Русе се проведе финалната пресконференция по проект „Реконструкция и представяне на значими културни забележителности с висок туристически потенциал в Еврорегион Русе-Гюргево“. На нея присъстваха заместник-кметът Здравка Великова, заместник-кметът на община Гюргево Йонел Мускалу, директорът на Регионалния исторически музей проф. Николай Ненов, директорът на дирекция „Европейски проекти“ в Община Гюргево и координатор на проекта Янка Мека, както и представители на екипите от двата побратимени града.

Представени бяха основните дейности с резултати от реализацията на проекта, придружени с богат снимков материал на двата емблематични исторически обекта от двете страни на Дунава - Пантеонът на възрожденците в Русе и Крепост Гюргево. Показан бе и кратък клип, специално изработен по проекта като част от информационната кампания за повишаване на осведомеността.

Извършените ремонтни дейности на Пантеона на възрожденците в Русе включват:

-  преработка на подпорните зидове на главния вход, в т.ч. поставяне на предпазни парапети и отводняване;

-  извършване на вътрешни ремонтни работи;

-  подмяна на съществуващата каменна облицовка;

-  поставяне на външна топло и хидроизолация;

-  осигуряване на външно и вътрешно архитектурно осветление;

-  почистване и подмяна на позлатата на купола.

Облагородяването на пространството около Крепост Гюргево включва:

-  изграждане на платформа за достъп в източната част на историческия обект;

-  създаване на пешеходен маршрут в южната част на Крепостта;

-  създаване на пешеходен маршрут в района на северната стена                                                           на крепостта;

-  озеленяване на района от северната стена на крепостта;

-  осигуряване на специфично, функционално архитектурно осветление;

-  монтиране на билбордове с изображения на крепостта от различни исторически периоди.

Общата история на Русе и Гюргево е използвана за създаването на модерни, интегрирани туристически продукти и услуги, които да бъдат съвместно управлявани и популяризирани. По този начин Еврорегион Русе - Гюргево засилва атрактивността на туристическа дестинация, която привлича туристи както от България и Румъния, така и от други европейски страни. Като част от дейностите по проекта бе създаден и сайт, където желаещите могат да се запознаят с туристически атракции и маршрути в двата града.

Проектът се осъществи по Програма „INTERREG V-A Румъния-България“ 2014-2020 г., Приоритетна ос 2 „Зелен регион“, Специфична цел 2.1 „Подобряване на опазването и устойчивото използване на природното наследство, ресурсите и културното наследство“ и  продължи 69 месеца.