С много усмивки и награди завърши „Празникът на квартала – Заедно в Здравец“

понеделник, 16 октомври 2023

През уикенда на източния паркинг на Мол Русе се проведе „Празникът на квартала – Заедно в Здравец“. Русенци взеха участие в игрите и забавленията, които бяха придружени с много награди. Събитието се организира от Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“ и с финансовата подкрепа на „Тива Плюс“ ООД, „Холеман България“ ООД,  „Оргахим“ АД и Мол Русе.

Конкурсите за най-вкусно домашно сладко и най-добра туршия се радваха на засилен интерес от страна на русенци, като участниците бяха приготвили общо 45 бурканчета със зимнина. Те бяха оценявани от директора на дирекция „Международни политики, стопански дейности и анализи“ в Община Русе Ивайло Кадишев, преподаватели от Професионалната гимназия по туризъм „Иван П. Павлов“ и представител на „Тива Плюс“ ООД.

Като най-вкусно беше оценено домашното сладко от малини на Милена Неделчева, която заслужено грабна голямата награда. На второ място се класира Мика Василева с нейното сладко от сини сливи, а почетното трето място зае Милена Илиева с конфитюр от сливи.

Първото място завоюва туршията от люти чушки на Симона Георгиева. На второ място със своята мешана туршия се класира Теодора Тодорова, а смесената туршия на Ана Георгиева и донесе третото място.  Всички наградени кулинари си тръгнаха с домакински уреди, осигурени от спонсорите на проявата.

На сцената пяха и танцуваха талантливите деца от ДГ „Детелина“, ДГ „Здравец“, ДГ „Зора“, ДГ „Пролет“ и НЧ „Захари Стоянов – 1937“ с музикалната школа "Мелани Коста" и школата по балет "Инфанти", детски модерен балет „Дъга“ към ОУ „Васил Априлов“, както и младата изпълнителка Стефания Горначка.

Деница Филева приготви заедно с малчуганите здравословни бонбони в работилницата „Вкусно и полезно“, а след това проведе кратък урок по зумба. За децата имаше и детска дискотека с аниматорите от Професионалната гимназия по туризъм „Иван П. Павлов“. Приказните герои от „Веселяците“ рисуваха лицата на най-малките и твориха заедно с тях красиви сувенири.

За доброто настроение допринесе и хоротеката, организирана от танцьорите на „Играорци“, които също се включиха в събитието. Жителите на квартал Здравец се представиха подобаващо и в семейните игри, с които аниматорите от „Веселяците“ предизвикаха тяхната бързина, ловкост и сръчност.

Водещи на събитието бяха аниматорите от „Веселяците“.

Достоен завършек на „Празник на квартала – Заедно в Здравец“ постави русенската група „ПоПоКАТе5л“, които изпълниха популярни хитове.

Инициативата „Празник на квартала“ стартира през 2020 г. и се превърна в традиция. Целта е да се приобщят кварталите на Русе към мрежата от културни пространства и да се обедини местната общност чрез изкуство и обичаи.