С възпоменателна церемония и панихида в Русе почетоха паметта на офицерски кандидат Антон Петров

сряда, 27 декември 2023

Паметта на офицерски кандидат Антон Петров - един от петимата български военнослужещи, загинали през 2003 г. в атентата срещу българската база “Индия” в Кербала, Ирак, беше почетена днес в гробищен парк „Чародейка“ с церемония, организирана от колегите и близките на русенския командос.

На възпоменанието, с което беше отбелязана 20-годишнината от трагичната дата, присъстваха командирът на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) генерал-майор Явор Матеев, кметът на Община Русе Пенчо Милков, областният управител Данаил Ковачев, Димитър Стоянов - секретар по сигурност и отбрана на президента и върховен главнокомандващ на въоръжените сили на Република България Румен Радев, командирът на гарнизона и началник на Военно формирование 32420 подп. Павлин Илиев, началникът на Военно окръжие I степен – Русе полковник Васил Петров,  военнослужещи от бившата 68-а бригада "Специални сили", която сега е част от Съвместното командване на специалните операции, близки на Антон и признателни русеци.

Възпоменателни слова бяха произнесени от кмета Пенчо Милков, областния управител Данаил Ковачев и генерал-майор Явор Матеев.

„Русенската общност трябва да продължи да прави всичко възможно, за да не бъде забравен не само индивидуалният подвиг на Антон, а и примера му, за да продължим да бъдем още по-силни и единни“, каза кметът, като отдаде дължимото на българската армия, допълвайки, че за да бъдем спокойни, други мъже всеки ден се подготвят и са в готовност да ни защитят, ако се наложи дори с живота си.

На близките на загиналия командос бяха връчени възпоменателни адреси от името на президента на Република България и командира на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков.

В края на церемонията свещеници от Русенска света митрополия отслужиха заупокойна молитва, а след едноминутното мълчание, по време на което бяха изпълнени 5 залпа от огнева група, военнослужещи и граждани поднесени венци и цветя.

Майката на Антон Петров Иванка Петрова благодари на колегите на сина си за това, че вече 20 години тя вижда и усеща подкрепата им във всяко едно отношение. Тя сподели, че болката е същата, дори и след толкова време и разказа за един знаменателен и трогателен момент от миналото, в който колега на сина ѝ е заявил на сестрата на Антон, че тя е загубила брат, но е спечелила още 20.

Офицерски кандидат Антон Петров е удостоен посмъртно със званието „Почетен гражданин на Русе“. Всяка година на рождения му ден 14 декември майка му Иванка Петрова връчва стипендия на ученик от гимназията по корабостроене, в която е учил синът ѝ.

Днес от 18.30 часа по Военния телевизионен канал ще бъде излъчен и филмът на Николай Чадаров „Разкази от Кербала“, който разказва за събитията отпреди 20 години. Лентата беше прожектирана преди дни в Централния военен клуб в присъствието на министъра на отбраната, висши военни и роднини на загиналите бойци.

На 27 декември 2003 година около обед камион цистерна се взривява близо до оградата на база “Индия” в Кербала, където се помещава щабът на българския батальон. Кървавият атентат отнема живота на майор Георги Качорин, старши лейтенант Николай Саръев и офицерските кандидати Антон Петров, Иван Инджов и Свилен Киров. Други 27 от българските бойци са тежко ранени, а базата – сериозно повредена.