С възпоменателни чествания Русе отбеляза 150 г. от смъртта на Ангел Кънчев

четвъртък, 17 март 2022

На възпоменателна церемония днес русенци отбелязаха 150 години от смъртта на бележития български революционер Ангел Кънчев.

“Той оставя трайна следа в летописите на града ни и в сърцата на родолюбците. Не само горди, но и длъжни сме пред завета на Ангел Кънчев, изречен в последния му миг на пристанището в Русе: „Да живее България!“, каза в словото си кметът Пенчо Милков.

Ненавършил 22 години революционерът жертва себе си, вместо да предаде другарите си.

На брега на река Дунав – между Вития мост и Морска администрация, Дружество „Традиция“ представи възстановка в памет на саможертвата му. По-късно шествието, водено от Общинския духов оркестър с диригент Димчо Рубчев, потегли към паметника на Ангел Кънчев на ул. „Славянска“.

Там празнично слово произнесе и директорът на Регионалния исторически музей проф. Николай Ненов. Той разгледа кончината на героя не като грях, както е записано в християнските канони, а като саможертва, която може да направи само един истински родолюбец.

Заупокойна молитва в памет на Ангел Кънчев бе отслужена от свещеници от Русенската митрополия. Дария Стефанова и Дейвид Георгиев  от Общинския младежки дом изпълниха песента „Къде си вярна ти, любов народна?” и стихотворение на Пенчо Славейков, а Константин Борисов от Общинския детски център за култура и изкуство рецитира „Аз съм българче“. Водещ на церемонията беше актьорът от Драматичен театър „Сава Огнянов“ Косьо Станев.