Съвместен проект на Община Русе и „Булмаркет“ ще облагороди района на ЛВЗ

четвъртък, 25 юли 2024

Заместник-кметът Димитър Недев бе домакин на провелата се в зала „Европа“ работна среща с министъра на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов. Поводът за нея бе одобреният проект за Индустриален парк ЛВЗ гр. Русе по програмата от Плана за възстановяване и устойчивост за развитие на индустриалните паркове и зони, на който Община Русе е партньор.

„Това посещение е поредната крачка, която държавата прави към Северна България, тъй като дълго време бяхме неглижирани. Вече е видим значителният напредък в тази посока, което е факт и следствие на целенасочените усилия на Община Русе да обърне погледа към тази част на страната“, заяви заместник-кметът. Той посочи одобрения проект като успешна работа между институциите и бизнеса и пример за добра практика.

Според министър Карадимов фактът, че Русе е един от градовете, преминали успешно през оценяването, говори, че градът вече се е утвърдил като един от най-индустриално насочените в страната. По неговите думи подобно обособяване има бъдеще от гледна точка на регулациите и като законови възможности. Той изрази надежда, че държавата ще разработи и национален план извън европейското финансиране за доизграждане и дофинансиране на индустриални паркове. Това ще бъде изпълнимо с промени в Закона за енергетиката, които ще позволят подобни клъстъри да се обособят като енергийни общности и да изградят собствена система за намаляване на разходите.

Проектът е на стойност 26 милиона лева и включва 4 основни дейности, като първата предвижда обновяването на довеждащата инфраструктура в районa. Предвижда се рехабилитация на моста на ЛВЗ и пътните връзки към него с ул. „Плиска“ и ул. „Доростол“, както и развиване на зелената площ под съоръжението. Предстои обособяването на спирка на градския транспорт и паркинг за работещите в Индустриалния парк и посетители. Нова пътна връзка също е част от дейностите по проекта, като тя ще позволи тежкотоварният трафик да излиза директно от ЛВЗ към бул. „Тутракан“ в посока ГКПП „Дунав мост“.

Друга дейност, предвидена по програмата от Плана за възстановяване и устойчивост за развитие на индустриалните паркове и зони, е довършването на техническата инфраструктура – вътрешен път със съответно осветление и отводняване и изграждане на топлопровод за нуждите на работния процес.

Партньорите по проекта ще работят в тясна връзка и с Русенския университет „Ангел Кънчев“. Обособяването на лаборатория ще позволи на научните работници да прилагат на практика своите знания.

В полза на гражданите ще влезе и четвъртата дейност, предвиждаща да се изгради зарядна станция за електромобили, която ще бъде разположена в края на Индустриалния парк. Така преминаващите през района ще имат възможността да  я използват.

На срещата присъстваха още заместник-кметовете Борислав Рачев и Никола Лазаров, председателят на Общинския съвет акад. Христо Белоев, областният управител Драгомир Драганов и неговият заместник Георги Георгиев, изпълняващият длъжността председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие Деляна Иванова, изпълнителният директор на „Булмаркет ГРУП“ Момчил Бояджиев и управителят на Индустриален парк ЛВЗ Спасимир Димитров, както и представители на бизнеса в Русе.