Местни и държавни институции обсъдиха мерките за превенция на пожарите в Русенско

сряда, 24 юли 2024

Днес на работна среща в сградата на Община Русе бяха обсъдени мерките за предотвратяване на пожари в област Русе предвид задържалите се високи температури и зачестилите пожари в района. Срещата бе инициирана от областния управител Драгомир Драганов и на нея присъстваха заместник-кметът Димитър Недев, директорът на дирекция „Обществен ред, сигурност и защита на потребителите“ Георги Игнатов, заместник областният управител Георги Георгиев и представители на местната и държавна власт.

Заместник-кметът заяви, че Община Русе ще предприеме огледи съвместно с Пожарна безопасност и защита на населението за разширяването на пътища в крайните квартали, които не позволяват свободното преминаване на пожарната техника. Двата последователни пожара, разразили се в района на старата телевизионна кула преди 2 седмици, са създали затруднения на служителите на РД „Пожарна безопасност и защита на населението“ поради тесните улици, през които е трябвало да преминават специализираните машини. Доброволците към местната администрация заедно със служителите на Регионалната дирекция по горите получиха специални благодарности от русенските огнеборци за помощта им при потушаването на огнените стихии.

7 нови кандидати са подали своите документи за включване и допълване в структурата на Доброволното формирование на Община Русе, като се очаква потвърждение от министъра на вътрешните работи.

От Областна администрация призоваха за по-строго спазване на правилата за пожарна безопасност, като нарушителите подлежат на строги санкции. Обсъдено бе и закупуването на дрон, с който Националната компания „Железопътна инфраструктура“ да осигури по-добро наблюдение и противодействие на пожарите, особено при тези в горските райони. Предстои по-обстойно обследване на сервитутите около жп линиите, тъй като част от пожарите възникват именно там.

През изминалата седмица вследствие на възникналите пожари бяха организирани съвместни проверки от представители на ИООРС и ОД на МВР в кв. „Средна кула“, като бяха установени няколко незаконно пребиваващи семейства във вилните зони. Органите на реда продължават работа по случаите.

В предстояща среща с кметовете на кметства от община Русе ще бъде обсъдено създаването на повече доброволчески групи в малките населени места. Идеята е те да се състоят от местни жители, които да бъдат обучени при ситуации на бедствия и аварии. Тяхното познаване на района ще им помогне за по-бърза реакция при нужда.