Село Тетово е домакин на обучение „Подготвени за бедствия-Тетово 2014“

неделя, 12 октомври 2014

Днес в село Тетово, община Русе, кметът Пламен Стоилов откри занятие с жителите на селото под наименованието „Подготвени за бедствия – ТЕТОВО - 2014”. Гости на събитието бяха областният управител Симеон Иванов, директорът и началникът на дирекция „Обществен ред и сигурност“ Спасимир Димитров и Иван Чехларов, координаторът на Регионален академичен център – Русе Стефко Бурджиев и др. Занятието е част от двугодишния проект, започващ от 2013 г. до 2015 г., изпълняван в партньорство на Българския Червен Кръст с Австрийския ЧК, Френски ЧК, Румънски ЧК, Латвийски ЧК и френското Министерство на екологията и устойчивото развитие.
Целта на занятието и обучението е участниците да научат повече за реалните и възможните рискове, които ги заплашват в ежедневието им и в тяхната общност, и да знаят по-добре как могат да се справят с тях, да разберат възможностите и начините на работа на институциите, отговорни за спасяването на хора и оказващи помощ при бедствия, да научат как да получат от компетентните органи информация за рисковете, които ги заплашват и как те самите могат да информират институциите при бедствия, да разберат колко е важна тяхната подготовка за бедствени ситуации и как гражданите и институциите заедно да определят действията си при извънредна ситуация и да изграждат отношения на взаимодействие и взаимна подкрепа. Обучението е организирано съвместно от БЧК и партньори от Единната спасителна система за оказване на помощ при бедствия на Р България, включително община Русе, РУ „ПБЗН”, ОД МВР-Полиция, ЦСМП Спешна помощ Русе, РЦ 112 Русе, кметство Тетово и други.