Шест „читателски гнезда“ за русенци в Европейската нощ на литературата

четвъртък, 19 септември 2024

Посетилите всяка от читателските точки ще получат книга като подарък

На 25 септември /сряда/ Русе отново се включва в международната инициатива „Европейска нощ на литературата“. Тринадесетото издание на събитието ще предложи на любителите на книгите 6 читателски гнезда в крайдунавския град, в които ще се четат откъси от съвременни европейски литературни произведения, публикувани след 2000 г. и издадени на български език.

Както всяка година, по инициатива на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ и Международно дружество „Елиас Канети“, гражданите, получили печати от всяко гнездо, ще получат като подарък и специално подбрани книги от двата института.

За тазгодишното издание в града съвместно работят още Община Русе, Възрожденско читалище „Зора - 1866“, Народно читалище „Захари Стоянов-1937“ и визуалният артист Момчил Михайлов – Момо.

Любопитното тази година е, че събитията няма да бъдат концентрирани единствено в центъра на града. Първото четене ще стартира от най-отдалечената точка - в 17:30 ч. в градинката пред НЧ „ Захари Стоянов – 1937“. Всички останали четения ще започнат в 18 часа, като между откъсите ще се провеждат и паузи, които позволят свободното придвижване към следващото гнездо.

Вижте кои са гнездата, които ще можете да посетите:

•  17:30-20:30 ч. в градинката пред Народно читалище "Захари Стоянов- 1937", четящ Младен Минев;

•  18-21 ч. на амфитеатралната сцена на кея в Русе, четящ Детелина Каменова;

•  18-21 ч. във фоайето на Възрожденско читалище „Зора 1866“, четящ Емилия Василева;

•  18-21 ч. във фоайето на Доходното здание, четящ Полина Лъвчиева;

•  18-21 ч. в Дом Канети на бул. „Славянски“ 12, четящ Иглика Пеева;

•  18-21 ч. в градинката пред Регионална библиотека „Любен Каравелов“, четящ Татяна Савова.

При лошо време предвидените четения на кея ще се състоят в „Дом Канети“ на бул. „Славянски“ 12.

Организатори на тринадесетото издание на „Нощ на литературата“ са Столична община, EUNIC, фондация „Прочети София“, Австрийско посолство София, Посолство на Белгия, Гьоте-институт България, Посолство на Гърция в София, Посолство на Дания в България, Посолство на Ирландия, Институт Сервантес-София, Италиански културен институт, Британски съвет България, Полски институт в София, Институт „Камойш“ София, Културно-информационен център на Република Северна Македония в София и Посолство на Р. Северна Македония, Посолство на Словения в София, Посолството на Украйна, Институт Лист - Унгарски културен институт, София, Чешки център София, Посолство на Швейцария в България, фондация „Детски книги“.

Партньори: Община Бургас, Община Варна, Община Велико Търново, Община Габрово, Община Добрич, Община Пловдив, Община Русе, Община Силистра, Община Чавдар, Регионална библиотека „П. К. Яворов“ – Бургас, младежка фондация „Аморфа“, дружество „Елиас Канети“, Регионална библиотека „Партений Павлович“ – Силистра, фондация „Развитие и интеграция“.

Последни Новини

виж всички новини >