Социалният министър Георги Гьоков участва във форум за социални услуги, организиран от Община Русе

петък, 18 март 2022

По-рано министърът инспектира работата на Агенцията по заетостта на Дунав мост

Министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков и екипът му бяха специални гости на днешния регионален форум „Социални политики - нови възможности, нови отговорности за развитието на регионалния потенциал за екосистемни социални услуги и социални иновации“, организиран от Община Русе в Световната седмица на социалната работа. Във форума взеха участие доставчици на различни социални услуги в Русе и региона и представители на професионално направление „Социални дейности“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“, което навършва 10 години.

„В лицето на общините срещаме партньор не само във формирането на политиките, но и при осигуряването на качествени и ефективни социални услуги за хората от уязвими групи“, заяви министър Гьоков.

В момента броят на социалните услуги, които Община Русе предлага, е 47. Те обхващат близо 5000 деца, младежи и пълнолетни лица в нужда.

„Обучаваме служителите си да използват облачна платформа, която улеснява управлението и организацията на услугите, които предоставяме“, заяви директорът на дирекция „Хуманитарни дейности“ Катя Петрова. Тя допълни, че наред с въвеждането на Лего обучението във всички детски градини в общината, предстои разработването на методика за прилагането му и в различните социални услуги, като 19 специалисти вече са обучени.

Посещението на социалния министър ще положи началото и на двете най-нови социални услуги в Русе –  грижа за лица с психични разстройства и грижа за лица с различни форми на деменция. Реконструкцията на сградата, в която ще се помещават, завърши през юли миналата година, като с подписания днес договор ще започне и приемът на документи за потребители и социални работници.

По-рано през деня социалният министър посети и колегите си на ГКПП „Дунав мост“. Заедно с кмета Пенчо Милков и областния управител Анатоли Станев той провери работата на Агенцията по заетостта на временния пункт за предварителен прием на украински бежанци, потърсили статут на закрила.

„Най-важното е да се даде време на тези хора да се съвземат и да определят статута си - дали като туристи, които искат да се върнат в родината си веднага след като войната приключи, или да потърсят хуманитарен статут", каза Георги Гьоков. Той допълни, че системата на Агенцията по заетостта е национална, което позволява на служителите в Русе да насочват новопристигналите в България украински граждани към работни места не само в града, а в цялата страна в зависимост от предпочитанията им.