Стартира 12-ото издание на турнира по вдигане на тежести "Купа Русе"

събота, 08 април 2023

Днес в спортна зала "Академик" на Русенския университет бе дадено началото на държавния турнир по вдигане на тежести "Купа Русе". Той се организира за 12-а година от тежкоатлетически спортен клуб "Русе" и е под егидата на Община Русе.

В състезанието участие ще вземат 80 щангисти от 8 тежкоатлетически клуба от цялата страна във възрастовите дивизии момчета до 13 години, кадети до 15 години, кадети и кадетки до 17 години. Представянето на младите тежкоатлети е подкрепяно и наблюдавано от европейски световни и олимпийски шампиони по вдигане на тежести. За първи път сред тях е шесткратният европейски шампион и олимпийски шампион Николай Пешалов. Освен него по традиция изявите на състезателите ще следят шампионите Янко Русев, Нено Терзийски, Йордан Биков, Севдалин Маринов, Стефан Топуров и Иван Иванов.

рисъствието на толкова световни и олимпийски шампиони на турнира по вдигане на тежести „Купа Русе“ съм убеден, че ще даде допълнителни сили и мотивация на всички деца, които се включиха. Пожелавам им вдъхновение да продължат с успехите си в този атрактивен спорт", каза при откриването кметът на Община Русе Пенчо Милков.

Председател на клуба домакин е Кирил Панайотов, а сред официалните гости на състезанието бе председателят на Българската федерация по вдигане на тежести Ариф Маджид и областният управител на Русе Анатоли Станев.

Класирането ще бъде по системата Синклер, като заявки за участие са получени от клубовете „Тараненко“ – Русе, ТСК – Русе, „Генерал Тошев“ – Генерал Тошево, „Добрич“ – Добрич, „Титан“ – Варна, „Черноморец“ – Бургас, „Мизия“ – Кнежа и „Марица“ – Пловдив.