Стартира изпълнението на проекта за изграждане на Младежки център в Русе

четвъртък, 08 февруари 2024

Младежки център ще се изгради в Русе с финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост. Центърът ще се помещава в сградата на бившия Дом на учителя.

Община Русе сключи договор за безвъзмездна финансова помощ по процедура „Изграждане на младежки центрове“ по НПВУ. Проектът е на стойност 4 277 438.24 лв.  Бъдещият център ще бъде място за младежки инициативи, форуми, ученически кръжоци и творчески работилници, спортни събития, срещи и обучения.

Целта на проекта е да предостави на младите хора разнообразни дейности, както и цялостни услуги в помощ на личностното им развитие и пригодността им към заетост. Дейностите на Младежкия център ще целят постигане на по-висока пригодност на младите хора към пазара на труда, постигната чрез тясно сътрудничество с бизнеса и неправителствения сектор, и предоставяне на качествено неформално образование като основен подход в младежката работа. Акцент в дейността на младежкото пространство ще бъдат инициативи и обучения, свързани с дигиталната грамотност и развитие на предприемачески умения.

Проектът предвижда да се извърши основен ремонт на сградата, както и вътрешно реновиране и преустройство. Ще бъде закупено нужното съвременно и мултифункционално обзавеждане и оборудване, които да отговарят на нуждите на младите хора. Сградата ще бъде пригодена за използване и от лица с физически увреждания.

С извършването на ремонта в Международния младежки център ще бъдат обособени стаи за настаняване, голяма зала за обучения и семинари, зали за дигитално и езиково обучение, зала за неформално образование, зала за арт занимания и клубове по интереси, библиотека и др.

Сградата, където ще се помещава центърът, е архитектурен паметник на културата, като фасадата ѝ е с богата украса от декоративни первази, пиластри и орнаменти, и след реставрацията ѝ ще се промени обликът на главната пешеходна улица в Русе.