Стотици гости и участници събра осмото издание на Парада на ретро автомобили в Русе

събота, 18 юни 2022

Осмото поредно издание на Парада на ретро автомобили привлече стотици русенци и близо 200 уникални возила в Парка на младежта. Сред тях бяха леки и товарни автомобили, кемпери, мотоциклети, велосипеди и детски колички с ретро визия.

Събитието бе открито от зам.-кмета и председател на УС на Общинска фондация „Русе-град на свободния дух“ Златомира Стефанова, която приветства участниците за добре дошли.

Сред голямата конкуренция тази година се отличи пясъчният Мерцедес Понтон от 1956 г. Кметът Пенчо Милков връчи лично специалната си награда на неговия собственик Ангел Желев. Той сподели, че моделът е произведен за износ в Йордания, от където идва и цветът му, а най-голямата екстра е подлакътникът на задната седалка.

Призът на Фондация „Русе-град на свободния дух“ отиде при Виореу Таше от Румъния за неговото Волво.

Най-важната, наградата на публиката, отиде при Димо Джамбазов от Бургас с Рено Алпин от 1986, а тази на съорганизаторите от Авто-мото клуб „Русчукъ“ грабна Кирил Николаев от Хасково с Мерцедеса си.

По случай парада Музеят на транспорта в Русе организира тематичен семинар с фокус върху историята и реставрацията на превозните средства.

И тази година една от големите атракции бе тролейбусът на „Общински Автотранспорт“ ЕАД, който бе изрисуван от професионални художници и ще продължи да радва русенци по улиците на града. За най-малките посетители бе създадено творческо ателие на открито от екипа на образователен център „Дворецът на децата“. В ретро дух премина и модното ревю на учениците от Професионалната гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“. За музиката се погрижиха група „Hummer Dance“.

Парадът на ретро автомобили и мотоциклети в Русе се реализира с подкрепата на „БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД, „Общински транспорт – Русе“ ЕАД, „Доминекс ПРО“ ЕООД, „Биофрог ЦЗ“ ЕООД, „ЕМЦ Дистрибюшън“ ЕООД, „ЕН ЕР ДЖИ СОФТ“ ЕООД, „Ауто хит“ ООД, Елина 97 ЕООД, „Вепа 1“ ООД, мебелна фабрика „Евродом“, „Балканцинк“ АД, „ВИТТЕ Аутомотив България“, „Товарни превози“ АД, „Дунавски драгажен флот“ АД, „Ис Комерс“ ЕООД, „Триано Русе“ ООД, „Екогалваник Русе“ ЕООД, „Просервиз Русе“ ЕООД, “Краси Автосервиз“ ЕООД, „Омония“ ООД, „Профимаркет“ АД, „Веко Ойл“ ЕООД. В реализацията на събитието участват и Академичен клуб “Четири колела“ към РУ „Ангел Кънчев“, ОП „Русе арт”, СЗ „КООРС”, ОП „Комунални дейности”, ОП „Паркстрой“, „Пътна полиция“ към ОДМВР – Русе.