Творци на добро в Русе

вторник, 23 юли 2019

Състоя се четвъртата среща от цикъла събития „Вечери за наивници“. Клуб „Мечтание“ и „Градоред“ имаха удоволствието да запознаят русенци с творци на доброто.

Има професии, които избират теб, а не ти тях. Вярваме, че такива са случаите с гостите ни. Социалното предприемачество е професия, отдадена към решаването на обществен проблем, а хората въвлечени в нея са “рицарите” на днешното време. Те намират комерсиални или не до там комерсиални начини да подпомогнат кауза, която би направила света, в който живеем по-добро място.

Антон Партинов - градският герой, който стои зад “Трапезата” или мястото, където се събираме, за да споделим общи ценности, да подадем ръка и да оценим доброто у хората. Тони сподели: „Идеята в споделянето, щастието да даваш е дълбоко заложена в човек. А когато имаш ненужен ресурс, какво по-хубаво от това да го пренасочиш към някой, който се нуждае истински от него.“

Мая Донева е истински пионер в социалното предприемачество.  Тя е човекът зад едни от най-успешните и работещи проекти в България: “Социалната чайна”, “Карин дом” и “Варна - Европейска младежка столица”. Наградена в класацията 40 до 40 най-вдъхновяващи личности за 2019 г., Мая посъветва: „Ако имате идея – дайте ѝ старт. Социалното предприемачество е благодатна сфера за хора с идеи. А в края на деня, след като сте вършили добро, ще се почувствате свестни хора.“

Гост-изненада бе посещението на Пламен Иванов, основател на Insiders, който сподели, че неговата мисия е да показва на света достойните хора.

Домакините от Център „Трапезата“ почерпиха гостите с вкусен хляб с жива закваска и си пожелаха повече творци на добро не само в Русе, но и в цялата страна.

„Вечери за наивници“ е поредица от събития, която се осъществява по програма “Знание и растеж”, реализирана от  Фондация “Русе – град на свободния дух”, с подкрепата на Фондация “Еконт”. Всеки месец русенската публика има възможност да присъства на отворена лекция, разкриваща историите на изявените в конкретни направления личности и да чуе тяхната формула за успех.