В Русе бе представено изпълнението на европроект за образователни и социални интеграции

четвъртък, 27 октомври 2022

В изпълнение на проект BG05M9OP001-2.056-0007-2014BG05M2OP001-C01 „Интегрирани мерки за социално и образователно включване на уязвими групи на територията на Община Русе“ по дейност № 6 „Разясняване на ползите от образователната интеграция и преодоляване на негативните обществени нагласи, основани на етнически произход и културна идентичност“ на 25 октомври бе проведена конференция „Добри практики и мерки за интеграция в социалната и образователната сфера“.
В събитието участваха доц. д-р Валентина Василева – ръководител на Катедра „Педагогика, психология и история“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“, Катя Петрова – директор дирекция „Хуманитарни дейности“, представители на партньорите по проекта, директори от детските градини, педагогически специалисти и родители, представители на обществените съвети към детските градини. Представени бяха ползите от образователната интеграция, зачитането и приемането на различието, основано на етнически произход и културна идентичност, и недопускането на дискриминация в образователната среда чрез интерактивни подходи за интеграция в предучилищната и училищна възраст и чрез ангажиране на децата в различни форми на дейности и занимания, съобразени с техните желания и потребности. Представени бяха и добри практики и успешни модели на взаимодействие с родителската общност. Те доказват, че децата се справят по-добре в детската градина и в училище, имат по-добро емоционално здраве и се развиват като пълноценни личности, когато родителят ги подкрепя и има активна роля в образованието и училищния живот.
Реализацията на настоящия проект оказва положително и дълготрайно въздействие върху участниците. Дейностите по проекта продължават и в следващите месеци ще се проведат серия от събития, в които ще се представят обобщените резултати.