В Русе отбелязаха Бабинден онлайн

четвъртък, 21 януари 2021

Днес отбелязваме Деня на родилната помощ – Бабинден.

Тази година празникът в Русе протече в тесен кръг, съобразно противоепидемичните мерки, а една от местните болници излъчи събитието онлайн. Своите поздравления и благодарност към „посрещащите новия живот“ медицински специалисти отправи и кметът на Община Русе Пенчо Милков.

На 21 януари всяка година в акушеро-гинекологичните отделения на болниците в страната се извършва традиционният ритуал по измиване на ръцете на акушерката.

„Както лесно се плъзга сапунът, така лесно да се раждат и децата през тази година“, гласят част от народните наричания за безпроблемното раждане на много и здрави бебета през годината.

През 2020 година в Община Русе са родени 1822 деца или с 89 по-малко от предходната година. Най-малкото дете тежи 700 гр., а най-голямото 4700 гр. Към акушеро-гинекологичните отделения в местните болници са се обърнали и граждани от областите Разград, Силистра, Велико Търново и дори Стара Загора.