В Русе отбелязаха Международния ден за борба с наркотиците със спортни игри под мотото „Яко е да кажеш НЕ“

сряда, 26 юни 2024

Общинският съвет по наркотични вещества /ОбСНВ/ и Превантивно-информационният център /ПИЦ/ - Русе организираха спортно-състезателни игри под мотото „Яко е да кажеш НЕ“ по повод 26 юни - Международен ден за борба със злоупотребата и с нелегалния трафик на наркотици. Целта на събитието е да ангажира обществеността с проблема на наркоманията, демонстрирайки алтернативи за прекарване на свободното време на учениците и младите хора, както и да създаде много положителни емоции и адреналин.

Официални гости на събитието бяха журналистът Румен Николаев, вдъхновител и идеен създател на инициативата „Заедно да спасим децата и Русе от дрогата!“,  комисар Дими Иванов, зам.-директор на ОД на МВР-Русе, Свилен Велев, главен инспектор Детска педагогическа стая към Второ РПУ, директорът на дирекция „Медицински дейности“ в РЗИ Чавдар Вълчев и Таня Тодорова, началник на общинския отдел „Образование“.

Старт на състезанието даде Искра Иванова, началник на отдел „Здравни дейности“ в Община Русе, която пожела успех на всички участници.

Под жаркото слънце, но с много емоции, хъс, адреналин и овации, 24 ученици от 13 средни училища се състезаваха индивидуално за шест призови места. Игрите бяха интересни, трудни, но и завладяващи – на три трасета, всеки един от състезателите трябваше да преодолява препятствия, да проявява сила, воля, дисциплина, гъвкавост и съобразителност.

Първото място си разделиха Димитър Витанов, ученик от 11 клас на СУПНЕ „Фридрих Шилер“, и Мартин Тодоров, ученик от 9 клас на ПГЕЕ „Апостол Арнаудов“. Те получиха ваучери за закупуване на спортни стоки на стойност по 150 лв.

Второто място бе за Никола Колев, ученик от 11 клас на Спортно училище „Майор Атанас Узунов“, и Владислав Захариев, ученик от 11 клас на СУЕЕ „Св. Константин – Кирил философ“. Те също получиха ваучери на стойност по 100 лв.

Третото място спечелиха Николай Киров, ученик от 9 клас на СУПНЕ „Фридрих Шилер“, и Ивелин Червенков, ученик от 11 клас на ПГСАГ „Пеньо Пенев“. Те бяха наградени с ваучери от 75 лв.

Международният ден за борба със злоупотребата и с нелегалния трафик на наркотици – 26 юни, се отбелязва за първи път през 1988 г. Датата е приета от Общото събрание на ООН през 1987 г. На този ден всички хора по света могат да изразят своята съпричастност и активна позиция в битката с разпространението на наркоманията.