В Русе започна Държавното лично първенство по вдигане на тежести

сряда, 26 юни 2024

В Канев център днес официално бе открит Държавният личен шампион по вдигане на тежести, който се провежда до 30 юни. Състезанието се организира за трета поредна година от Тежкоатлетически спортен клуб „Русе“ с председател проф. д-р Кирил Панайотов и с подкрепата на Община Русе. В него ще се включат близо 450 тежкоатлети от 20 клуба във всички възрастови групи. Събитието е с вход свободен, като организаторите целят да предоставят възможност на всички желаещи да се насладят на спортното майсторство на участниците

„Това престижно събитие е истински празник на силата, волята и безграничния човешки потенциал, както и символ на постоянство, дисциплина и стремеж към върхови резултати. Изказвам специална благодарност на организаторите за тяхната отдаденост и професионализъм в подготовката и провеждането му“, каза заместник-кметът Борислав Рачев.

На откриването на Държавния личен шампионат по вдигане на тежести присъстваха областният управител Драгомир Драганов, председателят на Общинския съвет акад. Христо Белоев, общинският съветник Иво Пазарджиев, началникът на Първо РУ към ОД на МВР в Русе гл. инспектор Пламен Първанов, деканът на факултета по обществено здраве и здравни грижи проф. д.н. Никола Събев, Лачезар Иванов, директор на ОП “Спортни имоти“, директорът на Спортното училище „Майор Атанас Узунов“ Евгени Недев, директорът на СУ „Йордан Йовков“ Кремена Кръстева, треньорът на националния отбор по вдигане на тежести и олимпийски шампион Иван Иванов, легендата сред щангистите Янко Русев, както и още редица известни имена от родния спорт.

Русенските отбори, които ще мерят сили в състезанието, са ТСК „Русе“ и СК по вдигане на тежести „Тараненко“.

Надпреварата стартира на 25 юни с категория момичета и момчета до 13 години. Те излъчиха шампиони в категориите до 30, 35, 40, 45, 49, 55, 61 и +61 кг., като състезателите на ТСК „Русе“ и „Тараненко“ грабнаха 18 медала. Със злато от русенците се окичи Зоран Райков (ТСК – Русе, категория до 35 кг). Сребърни медали завоюваха Умут Сабри (ТСК–Русе, категория до 30 кг.), Пресиян Илиев (ТСК–Русе, категория до 49 кг.) и Марая Николчовска (момичета до 13 години, категория до 45 кг.). Бронзови медали спечелиха Димитър Батаклиев („Тараненко“–Русе, категория до 35 кг.) и Мартин Атанасов (ТСК–Русе, категория до 40 кг.).

През днешния втори състезателен ден на подиума ще излязат кадетките до 15 години.

На 29 и 30 юни на подиума се очаква изявата на най-добрите състезатели на България. Сред тях ще бъдат възпитаниците на русенската школа – четирикратният европейски шампион Ангел Русев и носителят на сребърен и бронзов медал от последното европейско първенство в София Джан Зарков, медалистът от Тирана Дениз Данев, както и европейската шампионка от Москва преди три години Надежда Мей – Нгуен. В Русе се очаква да пристигнат още Валентин Генчев, Габриел Маринов, Христо Христов, Васил Маринов, Диан Пампорджиев, Бояна Костадинова, Галя Шатова и др. Заявки за участие към момента са получени и от тримата щангисти, които ще представят страната ни на Олимпийските игри в Париж това лято – Карлос Насар, Иван Димов и Божидар Андреев. За тях Държавното лично първенство вероятно ще се окаже последното състезание преди най-важното им участие през тази година.