В Русе се откри новата сграда на БулРИС

четвъртък, 18 декември 2014

Точно на тази дата, преди две години, в Русе започна изграждането на речната информационна система  БулРИС. Днес, две години по-късно се поздравихме с откриването на новата сграда на БулРИС.

Като кмет на град Русе, г-н Пламен Стоилов бе поканен първи да произнесе приветствие по време на официалното откриване на системата, която ще осигури по-ефективно и безопасно корабоплаване по вътрешните водни пътища. Стоилов заяви, че e щастлив от случващите се събития, които карат русенци да се гордеят с града си. “Това е една изцяло променена инфраструктура, една облагородена крайречна зона и една уникална и красива сграда. С финализирането на този проект и откриването на сградата се случва нещо много важно за Русе и региона. На практика това ще повиши сигурността по транспортен коридор 7, който е изключително важен за реализацията на стратегията за развитие на Дунавския регион“, допълни още кметът.

На откриването присъстваха още министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, народният представител г-н Пламен Нунев, председателят на Общински съвет–Русе засл. проф. Васил Пенчев, областният управител Стефко Бурджиев, генералният директорът на Държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“ Ангел Забуртов и др.

Министър Московски заяви, че с откриването на тази сграда България прави още една крачка напред и се доближава до стандартите на останалите държави в Европейския съюз по отношение на корабоплаването. Той допълни, че Русе започва да се ситуира, както е бил на времето, като един много сериозен и важен транспортен център. За това допринася и прехвърлянето на летище Щръклево към Община Русе. Министърът официално връчи разрешението за ползване на сградата на директора на „Пристанищна инфраструктура“ Ангел Забуртов.

В края на 2015 г. ще бъде  напълно завършена речната информационна система, една инвестиция от нас 37 милиона лева, изцяло в състояние да промени профила на региона.