В ЦДГ „Зора“ отбелязаха Деня на християнското семейство

петък, 21 ноември 2014

Християнският празник Въведение Богородично, който е приет и за Ден на християнското семейство отбелязаха деца, родители и учители от ЦДГ „Зора” в Русе. Всяка година там традиционно  се чества празника по инициатива на педагозите. Те смятат, че на този ден трябва да бъде обърнато внимание особено в институциите, където се обучават деца, тъй като това е и празник на православната християнска учаща се младеж. Акцентът бе поставен на това, да се изтъкне какво е и какво трябва да бъде християнското семейство и кои са предпоставките и условията за неговото единство, за един истински християнски семеен живот. Неслучайно родителите на децата бяха поканени на събитието, което имаше за цел да припомни и на тях, че домът е мястото, в което децата научават най-ценните житейски уроци и усвояват важни знания за света. В семейството те не само биват възпитавани, но и изграждат своя характер и именно семейната среда е предпоставка за развитие на техните заложби и дарби. От друга страна децата имаха повод да покажат на близките си колко много ги обичат и колко много означават те за тях. Със знанията, които имат, те демонстрираха към мама и тате любовта си, защото тя е в основата на всяко здраво семейство. То, както и учебните заведения са традиционните институции в България, които заедно градят здравата духовна основа на младото поколение. Научените приказки, песни, танци и стихотворения показват човешките добродетели и съхраняват вярата, християнските традиции и българския език, смятат педагозите от ЦДГ „Зора”. Родителите на децата също не останаха безучастни. Майки и баби бяха направили домашни сладки и характерната за отбелязването на всеки християнски празник погача, с които всеки да се почерпи в края на тържеството.