Викингският кораб Saga Farmann акостира в Русе

неделя, 16 юли 2023

Екипажът пътува от Норвегия до Истанбул в продължение на няколко месеца

Утре, 17 юли, в Русе ще акостира викингският кораб Saga Farmann, част от експедицията SagaAsia2023.

Очаква се той да пристигне от Свищов около 14 часа на Понтон 10 и да отпътува сутринта на 19 юли.

Корабът е реконструкция на кораба от Клостад (908 г.), намерен в полето край Ларвик, а екипажът си поставя за цел да измине с него разстоянието от Тонсберг, Норвегия, до Истанбул, Турция.

Пътешествието започва на 29 април от считания за най-стария норвежки град Тонсберг. От Любек, Германия, корабът навлиза в континентална Европа и преминава през повече от 100 шлюза по реките Рейн, Майн и Дунав. От там през Констанца и пристанищата на Черно море до заветната цел – Миклагард, както викингите наричат Константинопол.

За участниците в речното пътуване е предвидена и туристическа разходка из Русе, осигурена от Общината.

Желаещите да разгледат кораба могат да го направят на мястото на акостирането в утрешния ден.