Зала „Дунав“ ще оживее в ритъма на фолклорни песни и танци

петък, 12 декември 2014

На 13 декември, събота, от 17:30 ч., за пореден път зала „Дунав” ще оживее в ритъма на фолклорните танци по време на традиционното Коледно надиграване, организирано от Община Русе. Събитието е част от Коледно-новогодишния фестивал Русе’ 2014 и кампанията „Русе  град на свободния дух“.

Водещ на фолклорния празник ще бъде Илия Деведжиев, като за поредна година Коледното надиграване обещава едно бляскаво шоу за почитателите на фолклора. Новото в поредното издание на надиграването е, че спектакълът ще предложи атрактивно редуване на концертна със състезателна част,  което ще направи програмата още по-динамична и по-пъстра. Музикален домакин на събитието по традиция ще е блестящият оркестър на ФТТ „Н. Киров“.

В концертната част на събитието ще участват любимите на русенци фолклорни състави - „Русчуклийче”, „Здравец“ и „Зорница“ към ОбДЦКИ, ФТС „Зора” при ОбМД, както и формациите на ФТТ „Н. Киров”.

Танцьорите ще се състезават в три възрастови групи: от 8 до 14 год., от 14 до 18 год. и над 18 години.

В надпреварата ще се включат и 5 русенски клуба за народни танци, които все повече набират популярност в града и страната, сред които Школата за фолклорни танци „Играорци”, Танцовото училище „Кукери”, Клубът за танци „Фламинго“, Клубът по български народни танци „Нашенци“ и Клубът за народни танци „Чанове”. Те ще се борят за отличия в категориите „изпълнителско майсторство“, „най-стилно“, „най-артистично“ и „най-автентично изпълнение“, както и в категорията „цялостно представяне“.

Ентусиасти от публиката, заедно със своите семейства, ще имат възможност не само да наблюдават, но и да излязат на дансинга, състезавайки се в категорията „Фамилно надиграване”.

В края на състезанието всички наградени ще мерят сили за отличията „Мис и Мистър Танц 2014”. За поредна година ще бъде връчена и наградата за най-артистично присъствие на името на Иван Донев, учредена от ФТТ „Н. Киров”.

Освен признанието и аплодисментите на публиката, победителите в различните категории ще получат грамоти, както и атрактивни награди, осигурени от магазини „Кауфланд” - Русе.