Зам.-кметът д-р Страхил Карапчански приветства участниците в третото Иновативно младежко ЕКСПО

четвъртък, 14 юни 2018

Днес, пред Канев център, се състоя откриването на третото издание на Иновативното младежко ЕКСПО. Събитието се провежда в рамките на Международната конференция "HEInnovate: Make Innovation Work in Higher Education", която е част от календара на българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Заместник-кметът по европейско развитие д-р Страхил Карапчански се включи с приветствие към участници и организатори от името на кмета на Община Русе г-н Пламен Стоилов: „Тази успешна инициатива, чието трето издание  има изразен международен характер, умело насърчава предприемачеството и иновативните проекти. Това напълно съответства с политиките за развитие на Община Русе, която е една от двете в България със своя иновационна стратегия и основната цел е утвърждаване на Русе като град на знанието.“ Той добави още, че през 2018 г. Русе заема челното 4-то място в престижна класация на британския „Файненшъл Таймс“ за малки европейски градове на бъдещето. По-широкият Русенски регион е поставен още по-напред в същата подредба – на второ място като най-перспективен малък регион в Европа, изпреварвайки по този начин столични райони като тези на София и Скопие.

Събитието откри ректорът на РУ „Ангел Кънчев“ проф. Христо Белоев, а сред официалните гости на събитието имаше представители на дирекцията за изследване и иновации в Европейската комисия, Министерството на образованието и науката, Регионалното управление на образованието в Русе, Националното представителство на студентските съвети, ректори и заместник-ректори на висши училища, директори на училища, преподаватели, студенти и др.

ЕКСПО III се организира от Академичното ръководство и Студентския съвет на Русенския университет, под егидата на г-н Красимир Вълчев, Министър на образованието и науката на България, Национално представителство на Студентските съвети в България и Съвета на ректорите в България с подкрепата на Европейската комисия. За първи път, тази година изложението привлича международни участници от Франция, Португалия, Малта, Румъния, Литва и други европейски страни, които представят своите продукти. По-късно днес, отделните екипи ще представят своите разработки пред публиката. Презентациите ще започнат в 17 часа, а в края на деня ще бъдат връчени европейски сертификати за участие в ЕКСПО III на младежките формации.