Заместник-кметът Енчо Енчев уважи откриването на учебната година в Българското неделно училище в Букурещ

петък, 13 септември 2024

В Букурещ бе дадено началото на новата 2024/2025 г. учебна година в Българското неделно училище „Йордан Йовков“ в Букурещ. На тържествената церемония гост бе и заместник-кметът по образование и култура на Община Русе Енчо Енчев.
„Вие сте живото доказателство за това, че българският дух може да се разпростре навсякъде по света и да запази своята светлина, където и да се намираме. Родният език и културата, които усвоявате, ще бъдат вашият пътеводител и в най-трудните моменти“, обърна се заместник-кметът към учениците. Той пожела на директора на учебното заведение д-р Надежда Кула успешна учебна година и ѝ връчи поздравителен адрес от името на кмета Пенчо Милков. Като специален подарък за училището Енчо Енчев дари книги, разказващи за живота и творчеството на Христо Ботев.
По време на церемонията Негово преосвещенство Макарий - викарен епископ на Русенския митрополит Наум, и протойерей Кирил Синев - представител на Българската православна църква в Румъния, отслужиха молитва за успешна учебна година.
Домакин на събитието бе посланикът на България в Румъния Н.Пр. Радко Влайков, присъстваха още областният управител Драгомир Драганов и началникът на РУО – Русе д-р Росица Георгиева.
Българското училище „Йордан Йовков” към посолството на Република България в Букурещ е открито през 1987 г. В учебното заведение се преподават български език и литература от подготвителна група до XII клас. Обучават се български ученици, чиито родители временно или постоянно пребивават в Румъния. В края на всяка учебна година се издават удостоверения за завършено обучение по български език за съответния клас, които се признават от Министерството на образованието и науката на Република България.
През настоящата 2024/2025 г. прага на учебното заведение в Букурещ пристъпват 65 ученици, като за първа година те вече ще учат и родните история и география.

Последни Новини

виж всички новини >