Започна изграждането на нов Научно-изследователски комплекс към Русенски университет „Ангел Кънчев“

петък, 21 май 2021

Днес бе направена първата копка за изграждането на нов Научно-изследователски комплекс към Русенския университет „Ангел Кънчев“.

„Пожелавам тук смелите, иновативните и любознателните хора на Русе да намерят поредния си дом“, обърна се кметът Пенчо Милков към ръководството на университета. Той определи русенската Алма Матер като един от същностните елементи на обществото ни.

Новият комплекс ще бъде с Г-образна форма и ще разполага с два корпуса. Единият е с обща площ над 2000 кв. м, в който ще се създадат 7 комплексни лаборатории. Там ще работят учени и изследователи от различните факултети. Второто тяло ще бъде учебен корпус със зали, кабинети и още лаборатории.

„По този начин ще бъде даден тласък на изследователската работа в университета. Ще се открие възможност за постоянна експозиция, представяща най-новите технологии, които се разработват от нашите научни екипи“, сподели ректорът чл. кор. дтн. проф. Христо Белоев.

Очаква се строителството да завърши до 14 месеца.

Припомняме, че през миналата година бе дадено началото и се изгради още един Научно-изследователски лабораторен комплекс, част от Центъра за върхови постижения УНИТе на университета. В него предстои да бъдат оборудвани с най-модерна техника 5 специализирани лаборатории за сериозни игри и симулации, дигитализация и 3D сканиране, 3D проектиране и моделиране, 3D прототипиране и репликиране на обекти, и за смесена реалност.