Започна новата акaдемична година за Русенския университет „Ангел Кънчев“

понеделник, 19 септември 2022

Над 1500 нови студенти влизат в залите на университета тази година

Днес с тържествена церемония бе открита новата академична учебна година в Русенския университет „Ангел Кънчев“.

„Скъпи студенти, дайте от себе си най-доброто, на което сте способни, за Русе и за България. Вие сте бъдещето ни“, отправи поздрав към възпитаниците на русенската Алма матер кметът Пенчо Милков. Той подчерта, че в работата си като кмет на Община Русе ще продължава да разчита на експертизата на учените от университета за управленските си решения.

„За нас студентите от Русенския университет винаги са с приоритет и предпочитаме да дойдат на стаж и да станат наши служители, които по-късно да се грижат за русенци“, допълни той.

„Вече 77 години Русенският университет се развива успешно в полза на младите хора, бизнеса и обществото. Тази достойна възраст е доказателство за устойчивостта на създадените академични традиции и за отвореността и адаптивността към иновациите и динамичните промени във висшето  образование в глобален мащаб“, заяви ректорът акад. Христо Белоев, дтн.

Днес в Русенския университет се подготвят специалисти в над 50 бакалавърски специалности от 23 професионални направления. Предлагат се над 70 магистърски програми и над 50 научни специалности за обучение докторска степен. Европейските и национални програми, по които университетът работи, дават шанс на възпитаниците му да трупат знания и опит в други университети в страната и чужбина.

Повече от 1500 студенти ще влязат за пръв път в аудиториите на висшето учебно заведение тази година, като 29 от тях са приети с най-висок състезателен бал.

На събитието присъстваха още заместник-кметовете на Община Русе Енчо Енчев, Димитър Недев. Златомира Стефанова и Магдалина Илиева, председателят на Общинския съвет Иво Пазарджиев и Русенският митрополит Наум. На добър час на студентите и докторантите пожелаха и областният управител Анатоли Станев, председателят на Студентския съвет Ангел Иванов и студентката в I курс, специалност „Право“ Кристияна Игнатова.