Засилени проверки на водачите на електрически тротинетки и велосипеди през следващите 30 дни

сряда, 14 август 2024

Съвместни екипи от служители на Общинска полиция, специализираното звено “ИООРС” към Община Русе и на ОД на МВР-Русе започват от 15 август /четвъртък/ засилени проверки на водачи на индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС), или т.нар. тротинетки, както и на велосипедисти. Патрулирането ще е до началото на учебната година.

Контролът е свързан със спазването на Наредба №18 на Общински съвет – Русе и Закона за движение по пътищата, като ще се следи да не се допуска движението на индивидуални електрически превозни средства в пешеходните зони, както и управление на двуколесни средства по площите, предназначени само за пешеходци.

Специално внимание ще бъде обърнато на забраната за движение на тези превозни средства в Централната градска част и по ул. „Александровска“, както и в паркове и градини. Ограничението за тези площи, регламентирана чрез поставените за това знаци, важи и за водачите на велосипеди, като ще бъде допускано единствено движението на деца до 12-годишна възраст. Системата за видеонаблюдение, в непрекъснат 24-часов режим, ще подпомага значително съблюдаването на тези мерки.

Важно е да се припомни, че водачите на ИЕПС трябва да се движат по велосипедни алеи, а в случай на липса на такава инфраструктура - възможно най-близо до дясната граница на пътното платно. Вечер и при намалена видимост е задължително да се ползват светлини, а младежите под 18 години трябва да носят каска. Забранено е използването на тротинетки на пътища и улици с максимално разрешена скорост над 50 км/ч, както и в зони, обозначени със знак В9 "Забранено е влизането на велосипеди".

Ограничението за максимална скорост на тротинетките е 25 км/ч. Органите на реда ще конфискуват ИЕПС, управлявани от малолетни водачи, като на техните родители/настойници ще бъде съставян акт за установяване на административно нарушение. Индивидуалните електрически превозни средства ще бъдат връщани при заплащане на задължението. Минималната възраст за управление на ИЕПС е 16 години по велосипедни алеи и пътища с разрешена скорост до 50 км/ч, и 14 години - само по велосипедни алеи.

През нощта или при намалена видимост, водачите на тротинетки трябва задължително да носят светлоотразителни елементи на видимата част на облеклото си и да се уверят, че техните превозни средства имат изправна спирачна система.