11 русенци скочиха в Дунав за Богоявленския кръст

петък, 06 януари 2023

11 мъже се впуснаха в надпреварата за изваждането на Светия кръст в Русе на Богоявление. Най-възрастният сред тях бе на 53 години, а най-младите – три момчета на 18.
Кръстът бе изваден от 28-годишния Валентин Цветков, който участва в ритуала за трети път. Пожеланието му към русенци е да бъдат по-човечни един към друг и по-единни.
Кметът на Русе Пенчо Милков поздрави участниците и пожела на Валентин и семейството му здраве и сила през новата 2023 година.
По традиция Русенската Света Митрополия организира литийно шествие за Богоявление, което започна от Катедралния храм „Света Троица“ и стигна до понтон №9.  На място бе строена почетна рота от Русенския гарнизон, присъстваха XIII Ученически гвардейски отряд, както и учениците от Представителния Дунавски флотски отряд.
Н.В.Пр. Русенският митрополит Наум извърши празничен водосвет и поръси бойните знамена, войската и всички присъстващи за здраве и благополучие.
В церемонията се включи и Общинският духов оркестър, а сред гостите на събитието бяха посланикът на България в Румъния Радко Влайков, областният управител Анатоли Станев и други официални лица.