Ботевци отбелязаха 175 г. от рождението на революционера

петък, 06 януари 2023

Тържество по случай 175–годишнината от рождението на големия български поет и революционер Христо Ботев организираха днес в едноименното средно училище в Русе.
Пред паметната плоча на героя венци и цветя поднесоха кметът Пенчо Милков, областният управител Анатоли Станев, директорът на РУО Росица Георгиева, двамата заместник-кметове Енчо Енчев и Димитър Недев и председателят на Асоциация „Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева.
Венец пред бюста на Ботев в сградата на училището положиха възпитаници на гимназията, а след това събитието се пренесе в аулата.
„Ботев е енергия, повече от историческа личност. Носи думата мечта и енергия в себе си, защото създавайки мечтата за свободното отечество, ни дава пример как нито една трудност, дори и смъртната опасност, не може да сломи силния дух. Това е смисъла на делото му, защото неговата мечта започва да живее у много други хора след като той си отива“, обърна се към присъстващите кметът.
„Съхранете в сърцата и душите си пламъка на Ботевите завети и помнете, че никой не може да отнеме свободата ни“, каза областният управител, който припомни, че творчеството на Ботев е не по-малко значимо за нас, българите, от делото му като бунтовник и революционер.
Ученическият съвет на СУ „Христо Ботев“ бе подготвил богата програма със стихове на Ботев, негови записки, възрожденски песни и музикални изпълнения с гайди. Участие в празника взеха и членовете на XIII Ученически гвардейски отряд, които учат в училището.