145 колоездачи от 7 страни ще изминат 740 км по време на юбилейното издание на Дунав Ултра 2023

понеделник, 04 септември 2023

На 5 септември /вторник/ стартира 10-ото юбилейно издание на състезанието за масово изминаване на най-дългия туристически вело маршрут в България - „Дунав Ултра 2023 г. С общо разстояние от 740 км преходът свързва най-северозападното населено място на страната - с. Куделин (общ. Брегово), с най-североизточното населено място - с. Дуранкулак на Черно море. От Видин до Силистра траекторията на маршрута  припокрива трансконтиненталния маршрут Евровело 6.

Тази година в приключението се впускат 145 колоездачи от 7 страни - България, Румъния, Великобритания, Полша, Украйна, Германия и

Белгия. Придвижването на най-бързите колоездачи ще може да се проследява на живо от публичен интерфейс, посредством GPS устройства. По време на прехода всички те носят лимитирана серия Дунав Ултра баджове, с които се отбелязват на официалните контролни точки - Видин, Мизия, Оряхово, Байкал, Гулянци, Белене, Две могили, Русе, Силистра, Генерал Тошево и Дуранкулак.

Община Русе е една от 12-те дунавски общини партньори. Очаква се участниците да бъдат в контролна точка Русе на 7 септември /четвъртък/ от 14 до 18 ч. и на 8 септември /петък/ от 8:30 до 18 ч. Определеният пункт, където ще бъдат посрещнати колоездачите, е около кръглия фонтан срещу Съдебната палата.

Каузата на кампанията е популяризиране на над 110 населени места - градове и села, откъдето маршрутът Дунав Ултра преминава.

Самият преход е индивидуално организирано придвижване без състезателен елемент и без награден фонд.