30 проекта ще получат финансиране по Програма „Култура“ на Община Русе през 2023 г.

вторник, 18 април 2023

30 от общо 46 постъпили проектни предложения в областта на културата и изкуството ще финансира тази година Община Русе. 28 от тях са в направление „Творчески проекти“ и два – в „Международни фестивали“.

Постъпилите предложения бяха разгледани от две комисии – 4-членна комисия за установяване на административно съответствие и допустимост на кандидатите и проектните предложения, и 7-членна комисия за оценяване и класиране. Проектите бяха оценявани самостоятелно и независимо от трима външни експерти, след което финалното класиране бе осъществено в пълен състав на комисията.

По-рано тази година Общинският съвет одобри промяна в правилника на Програма „Култура“. Общата сума през 2023 г., с която ще се финансират проектите, се увеличава с 10 000 лв. спрямо предходната година и става 120 000 лв. Максималният размер за финансиране на малките творчески проекти се увеличи от 4 000 на 5 000 лв. Промяна има и в размера на собствения принос на кандидатите – от 30 % той бе намален на 20 %. Новият правилник позволява и проекти с бюджет до 2 000 лв. да бъдат освободени от собствено съфинансиране.

Предстои да бъде издадена заповед за финансиране на одобрените проекти и да бъдат сключени договори със съответните организации. Те се задължават да представят в деловодството на Община Русе съдържателен и финансов отчет в едномесечен срок след реализацията на проектите, но не по-късно от 1 декември 2023 г.

Одобрените суми са разпределени в низходящ ред на класирането до изчерпване на утвърдените с решение на Общинския съвет финансови средства от бюджета на Община Русе по Програма „Култура“ в размер на 120 000 лв. и можете да ги видите тук.