вторник, 19 ноември 2019
На 16-ти ноември в Русенския университет се проведе обучение за ученици по прогнозиране и управление на инвестиционни ресурси. Обучението е част от практикума по финансова математика „Анализирай това“, който се реализира по програмата „Знание и растеж“, осъществявана от фондация „Русе – град на свободния дух“, с подкрепата на фондация „Еконт“.
В обучението участваха 30 ученици от 11-ти и 12-ти клас на 7 русенски училища, както и 9 ментори (учители и студенти от специалност „Финансова математика“ на РУ). Слави Георгиев – докторант към катедрата по „Приложна математика и статистика“ в РУ, запозна участниците с основните движещи сили на финансовите пазари, със спецификите на валутните пазари и с някои стратегии за търгуване на ценни книжа, включващи технически анализ и фундаментален анализ. Иван Георгиев – преподавател в РУ, представи възможностите за прогнозиране цените на акциите с времеви редове, като направи и кратка демонстрация със специализирания статистически софтуер SPSS (Statistical Package for Social Sciences). Учениците имаха за задача да направят в SPSS модели за цените на акциите на две компании и да вземат своето инвестиционно решение.
Във втората част от обучението Слави Георгиев и Весела Михова – преподавател в РУ, запознаха участниците със следващата стъпка при изработване на инвестиционна стратегия – управление на портфейли. Участниците научиха какво са рискови и безрискови ценни книжа, как се съставя портфейл от рисков и безрисков актив, как се формира рисков портфейл от два актива и как се определя оптималният рисков портфейл. Учениците имаха за задача да оценят по исторически данни (в Excel) характеристиките на възвръщаемостта на два рискови актива и да съставят своя оптимален рисков портфейл, ползвайки готов код на Matlab.
За участие в практикума са се записали общо 50 ученици от 8 русенски училища, както и общо 18 учители, експерти от практиката, преподаватели и студенти от специалност „Финансова математика“, които ще се включат в ролята на ментори и лектори. В рамките на първата тема участниците се запознаха с приложението на статистиката в областта на дигиталния маркетинг и реклама. Тя се проведе на 9-ти ноември, като присъстваха 34 ученици от 7 русенски училища и 11 ментори. Следващата и последна среща в рамките на практикума ще се проведе на 23-ти ноември, когато участниците ще се запознаят с някои похвати за оптимизация на икономически процеси.
За контакти и допълнителна информация:
Весела Михова, главен асистент в катедрата по „Приложна математика и статистика“ в Русенски университет, координатор на проекта.
тел.: 0887107142, e-mail: vmicheva@uni-ruse.bg, facebook.com/Анализирай-това-236982910317053
Приликите и разликите между баскетбола и бягането
вторник, 19 ноември 2019
Бъдещи капитани по Дунав и с деца с приключенски дух в училище по Природата…
вторник, 19 ноември 2019
Последни Новини
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 10 януари 2025
Кметът на Русе към премиера: Без съвместни усилия за работеща система…
петък, 10 януари 2025
Кметът на Русе откри обновената сграда на Детска ясла №5
петък, 10 януари 2025
Стартира 18-ото издание на конкурса за фотография и рисунка, посветен…
четвъртък, 09 януари 2025
7-годишната Никол Цанкова е най-четящото дете в Русенската библиотека…
четвъртък, 09 януари 2025
Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“ продължава да набира…
четвъртък, 09 януари 2025
Кметът Пенчо Милков присъства на откриването на уникална колекция от икони…
сряда, 08 януари 2025
Русенци няма да допуснат струпване на тежкотоварни автомобили на нерегламентирани…
сряда, 08 януари 2025