85 млади автори участваха в литературния конкурс „Стоян Михайловски“

сряда, 20 октомври 2021

Приключи XІV Национален ученически конкурс за литературно творчество и журналистика „Стоян Михайловски“, организиран от Общинския детски център за култура и изкуство в Русе. В конкурса участваха 85 млади автори от 2 до 12 клас от цялата страна и 6 журналистически екипа. Темите във всички възрастови групи бяха посветени на 165–ата годишнина от рождението на Стоян Михайловски – патрон на конкурса.

За Първа възрастова група в раздел „Литература“ темата - „Светът е отворена книга“, е взета от стихотворението „Отворена книга”. За Втора и Трета възрастова група в литературния раздел темата „Че как ти преча? - Светиш!“ е от баснята „Светулка и бухал”, а за същите групи, но в раздел „Журналистика“, темата „Лъскавината в труда, намирам аз, в труда стои, другарю мой, хубавината“ също е от баснята „Секира и търнокоп”.

Тричленно жури с председател Нели Пигулева – поетеса и редактор във вестник „Утро”, отличи най-изявените участници. Освен млади творци от София, Варна, Бургас, Кърджали, Велинград, Пловдив, Карнобат, Сливен и др., с всяко издание на конкурса се увеличават русенските ученици. Най-активно се представиха учениците от СУЕЕ „Константин – Кирил Философ”, ПГО „Недка Иван Лазарова”, МГ „Баба Тонка”, СУ „М-р Атанас Узунов”, ПГДВА „Йосиф Вондрак”, както и Клуб „Приятели на книгата” при ОбДЦКИ.

Специална награда за впечатляваща идея и художествена интерпретация в раздел „Литературно творчество” получава Славея Минчева от литературен клуб „Касталия” при Центъра за подкрепа и личностно развитие  – Общински детски комплекс -  Варна.

Голямата награда – статуетка „Стоян Михайловски” и парична премия в раздел „Литературно творчество”, получава Николай Петков от АЕГ „Гео Милев“ Бургас.

Голямата награда – статуетка „Стоян Михайловски” и парична премия в раздел „Журналистика”, отива при Даниел Цветанов ог ПГПЧЕ „Петър Богдан” Монтана.

Статуетките са изработени от талантливата русенска художничка Мая Кубратова, а паричните премии са осигурени от Фондация „Русе – град на свободния дух“.

Конкурсът за литературно творчество и журналистика „Стоян Михайловски“ е вписан в Националния календар на Министерството на културата и подкрепен от Регионалното управление на образованието- Русе.

Поради усложнената епидемиологична обстановка връчването на наградите ще бъде отложено, като отличените участници ще бъдат допълнително уведомени за датата на награждаването.

Ето и всички победители в отделните категории:

Раздел “Литературно творчество”

І възрастова група /до IV клас/

Зара Мирчева – ОУ „Димитър Благоев” – град Велико Търново

Пламена Порожанова – Клуб „Приятели на книгата“ при ОбДЦКИ - град Русе

Димитър Димитров – Клуб „Приятели на книгата“ при ОбДЦКИ - град Русе

Ивайла Николова – Клуб „Приятели на книгата“ при ОбДЦКИ - град Русе

Цветомира Николова – Клуб „Приятели на книгата“ при ОбДЦКИ - град Русе

ПРОЗА

І награда – не се присъжда

ІІ награда

Атанас Бранчев – Клуб „Светлини сред сенките“ при  ОДК „Св. Иван Рилски“-град Казанлък

ІІІ награда

Версавия Янкова – Клуб „Светлини сред сенките“ при  ОДК „Св. Иван Рилски“-град Казанлък

поощрение

Рая Енева – Клуб „Светлини сред сенките“ при  ОДК „Св. Иван Рилски“-град Казанлък

ІІ възрастова група /V-VII клас/

І награда

Фая Гератлиева – Клуб „Светлини сред сенките“ при  ОДК „Св. Иван Рилски“ – град Казанлък

ІI награда

Диан Драгнев – Клуб „Светлини сред сенките“ при  ОДК „Св. Иван Рилски“ – град Казанлък

Захари Малчев – Школа „Журналисти“ към ЦПЛР – ОДК, град Велинград

ИНДИВИДУАЛНО УЧАСТИЕ

І възрастова група /до IV клас/ - няма участници

ІІ възрастова група /V-VII клас/

І награда не се присъжда

Александър Димитров – ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията” – град Бургас

ІІІ награда не се присъжда

ІІI възрастова група /VIII-XII клас/

Данина Димова – ОДК – град Каварна

Елина Асенова – ПГПЧЕ „Петър Богдан“ – град Монтана

Александра Димова – МГ „Баба Тонка“ - град Русе

Елена Атанасова – СУЕЕ „Св. Константин – Кирил Философ”– град Русе

Ива Стоичкова – ЕГ „Христо Ботев” – град Кърджали

Богомила Николова – СУ „М-р Атанас Узунов” – град Русе

Радко Василев – СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ - град Карнобат

Есра Юсеин – ЕГ „Христо Ботев” – град Кърджали

КОЛЕКТИВНО УЧАСТИЕ

Журналистически екип от ПГДВА „Йосиф Вондрак” – град Русе

ІІ награда

Дебора Дончева и Галина Кунева – Клуб „Млад Журналист“ при ЦПЛР – град Стара Загора

Клуб „Репортери” при ЦПЛР – ЦУТНТ – град Разград

Специална награда - за впечатляваща идея и художествена интерпретация в раздел „Литературно творчество“, получава Славея Минчева – ЛК „Касталия“ при ЦПЛР – ОДК, град Варна.

Голямата награда - статуетка „Стоян Михайловски” за литературно творчество, получава Николай Петков – АЕГ „Гео Милев“ – град Бургас.

Голямата награда - статуетка „Стоян Михайловски” за журналистика, получава Даниел Цветанов – ПГПЧЕ „Петър Богдан“ – град Монтана.