Благотворителният турнир „Александър Русев“ събира плувци от цялата страна на 24 и 25 август

вторник, 20 август 2024

На 24 и 25 август (събота и неделя) плувен комплекс „Дунав“ в Русе ще бъде домакин на деветото издание на благотворителния турнир по плуване „Александър Русев“. Събитието се организира от едноименната фондация и е с благотворителен характер, като събраните средства ще отидат за изграждането на водно-рехабилитационен център за деца и възрастни с ментални и физически затруднения.

Турнирът ще се проведе в 25-метров басейн, като поканени за участие са плувни клубове от Русе и от цялата страна. Състезателите ще се разделят на две възрастови групи: първата обхваща момичета и момчета, родени през 2015 и 2016 г., а във втората група ще се включат деца, родени през 2013 и 2014 г.

По време на събитието желаещите ще могат да закупят ръчно изработени изделия, с което да подпомогнат благородната кауза. Сувенирите, които ще бъдат изложени, са дело на майките на състезателите от отбор „Златните рибки“, воден от Илиян Русев – Скури.

Събитието е част от усилията на Фондация „Александър Русев“ да подкрепи хора в неравностойно положение. Припомняме, че през октомври 2023 г. бе подписан договор за учредяване на безвъзмездно и безсрочно право на строеж в полза на фондацията върху общински имот, предназначен за изграждане на специализиран водно-рехабилитационен център. Идеята бе предложена от кмета на Русе Пенчо Милков и подкрепена с пълно единодушие от Общинския съвет.

От 2016 г. основателят на фондацията Илиян Русев - Скури предоставя безплатни водни занимания с терапевтична и рехабилитационна насоченост на над 100 деца с увреждания, при изготвен график в басейна, намиращ се в сградата на Спортното училище в Русе. За да се увеличи интензитетът на заниманията и да се осигури качествена терапия за деца и възрастни желанието на фондацията е да развива дейността си в отделен специализиран център. Проектът предвижда изграждането на двуетажна сграда, находяща се на ул. „Руй планина“ в Русе с обща площ от 3800 м2 .

Повече за програмата на турнира вижте тук.