Детско-юношеският фолклорен ансамбъл „Зорница“ отбеляза 55 години от основаването си

понеделник, 24 юни 2024

Детско-юношеският фолклорен ансамбъл „Зорница“ към Общинския детски център за култура и изкуство отбеляза този уикенд своята 55-годишнина с концерт в Доходното здание.

Сред официалните гости на тържеството бяха заместник-кметовете на община Русе Енчо Енчев и Димитър Недев, както и началникът на Регионалното управление на образованието д-р Росица Георгиева. Тяхното присъствие подчерта значимостта на събитието и подкрепата на местната власт към културните инициативи в региона.

„През изминалите 55 години ансамбълът се утвърди като символ на високото ниво на българския фолклор и танцово изкуство. Вие не само съхранявате и предавате традициите, но и вдъхновявате младите поколения да обичат и уважават нашето културно наследство. Вашата работа е пример за всеотдайност, талант и професионализъм, с които обединявате хората и създавате незабравими спомени чрез магията на танца и музиката“, заяви Енчев в приветственото си слово към участниците и ръководството на ДЮФА „Зорница“. Той връчи почетен плакет от името на общината на ръководителите на ансамбъла Милена Михова и Добрин Райчев, както и на диригента на хоровия състав Светлана Недкова – Петрова.

По време на концерта талантливите изпълнители на ансамбъла представиха традиционни песни и танци от различни фолклорни области на България. В богатата и разнообразна програма бяха включени „Полъх от Добруджа“ и „Лазарки от Русенско“ с хореография на незабравимата Милка Железарова, „Камчийски танци“ /хореограф проф. Петър Ангелов/, „Ряховски момчета“ /хореограф Емил Костадинов/, „Русенска сюита“ /хореограф Иван Донев/ и много други.