Девет училища в община Русе ще модернизират класни стаи за подобряване на образователния процес

вторник, 06 август 2024

Девет училища на територията на община Русе ще имат възможността да обзаведат нови класни стаи през следващата учебна година. Финансирането е осигурено от Министерството на образованието и науката по Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Програмата има за цел да създаде условия  за равен достъп до предучилищно и училищно образование, както и да повиши качеството на образователния процес, включително развитието на компетентностите и уменията на децата и учениците.

Учебните заведения са одобрени да получат средства, с които да обзаведат учебни кабинети, в които учениците ще се обучават за придобиване на ключови компетентности по български език и литература, история и цивилизации, философия, чужди езици, география и икономика и технологии и предприемачество. С отпуснатите финанси ще има възможност да се обновяват и стаи за занимания по интереси за целодневна организация на учебния ден,  библиотеки и кътове за четене.

Две от одобрените училища са държавни, а 7 са общински. Общата сума, която МОН отпуска за обзавеждането на класни стаи в община Русе, е 139 579 лв. Тя ще бъде разпределена между ОУ "Ангел Кънчев", ОУ "Иван Вазов", СУЕЕ "Св. Константин-Кирил Философ", ОУ "Олимпи Панов", СУ "Христо Ботев" в Русе, ОУ "Христо Смирненски" в Долапите и ОУ "Св. св. Кирил и Методий" в Семерджиево. Обзавеждане на кабинети ще направят и две държавни учебни заведения - Професионалната гимназия по икономика и управление "Елиас Канети" и Професионалната гимназия по транспорт.

С предоставеното финансиране учебните заведения могат да закупуват учебна литература за изучаване на чужди езици, художествена литература, сборници и речници, стенни карти, табла и атласи, портрети на революционери и писатели, и др. От МОН уточняват, че класните стаи ще се обзавеждат съобразно изучавания учебен предмет, включително с тематични ученически маси, фототапети и др. Според изискванията на министерството те трябва да бъдат оборудвани до 30 юни 2025 г.