Русенски творци могат да кандидатстват за безвъзмездна финансова помощ по три конкурсни програми на НФ „Култура“

сряда, 07 август 2024

Националният фонд „Култура“ обяви три конкурсни програми за безвъзмездна финансова помощ за 2024 г. Отворени за кандидатстване са програмите “Любителско изкуство ‘24”, “Създаване ‘24” и “Фестивали ‘24”.

Програмата „Любителско изкуство“ 2024 се фокусира върху развитието и популяризирането на любителското изкуство, постигането на приобщаване чрез занимания с изкуство и изграждането на връзки между културните ценности и съвременното изкуство. Общият размер на  финансирането на програмата е 495 360 лв.  По направление „Сценични изкуства“ са предвидени 188 237 лв.; за  „Музика“ - 113 933 лв.; за „Екранни изкуства“ - 49 536 лв.; за „Визуални изкуства“ - 113 933 лв. и за „Литература“ - 29 722 лв.  По програмата могат да кандидатстват български  културни организации и еднолични търговци с дейност в сферата на културата по смисъла на Закона за закрила и развитие на културата, включително търговски дружества, фондации, сдружения, народни читалища, както и самоосигуряващи се физически лица с българско гражданство. Желаещите да участват трябва да подават документи до 12 септември 2024 г.

Акценти в програмата „Създаване“ 2024 са подкрепата на проекти за създаване на културни продукти, надграждането и разширяването на професионалното развитие на творците, организациите и екипите чрез създаването на нов културен продукт и ново авторско художествено произведение. Общата сума за реализиране на програмата е 2 064 000 лв. От тях за направление „Музика“ са отделени 433 440 лв.; за „Сценични изкуства“ - 619 200 лв., за „Екранни изкуства“ - 288 960 лв.; за „Визуални изкуства“ - 350 880 лв.; за „Литература“- 371 520 лв. До 15 часа на 11 септември 2024 г. по програмата могат да  кандидатстват  както български културни организации по смисъла на Закона за закрила и развитие на културата, така и самоосигуряващи се физически лица с българско гражданство.

С програма „Фестивали“ 2024 се финансират организации, реализиращи фестивали в сферата на сценичните изкуства, музиката, литературата, визуалните и екранните изкуства. Програмата се провежда в два модула – „Съществуващи фестивали“ и „Нови фестивали“. Към „Съществуващи фестивали“ спадат фестивалите, които вече имат проведени минимум пет издания и доказана устойчивост.  За нови фестивали се смятат тези, които провеждат своето до пето издание включително. Общият размер на финансирането на програмата е 825 600 лв., като за „Съществуващи фестивали“ са предвидени 625 600 лв., а за „Нови фестивали“ - 200 000 лв. В програмата могат да се включат български културни организации по смисъла на Закона за закрила и развитие на културата. Крайният срок за подаване на документи е 11 септември 2024 г.

Кандидатстването за всяка регулярна (финансирана от държавния бюджет) програма става през платформата на Националния фонд „Култура“. Индикативният срок за оценка на проектните предложения е октомври 2024 г., а за сключване на договори - ноември 2024 г.