До лицата, закупили документация за участие в ОП с предмет: „Извънгаранционно поддържане на автомобили, собственост на Община Русе и второстепенни разпоредители по списък”

сряда, 07 май 2014

ОТНОСНО:Постъпило запитване за разяснение  по документация във връзка с  открита процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет:„Извънгаранционно поддържане на автомобили, собственост на Община Русе  и второстепенни разпоредители по списък”.

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

На 29.04.2014г. е получено писмо от лице, закупило документация за участие в обявената от Община Русе обществена поръчка с предмет:„Извънгаранционно поддържане на автомобили, собственост на Община Русе  и второстепенни разпоредители по списък”.Запитването касае поставеното минимално изискване в раздел ІІІ.2.3., „Технически възможности“, т. 1 от обявлението за обществена поръчка. Лицето отправя следния въпрос:

„Ще приеме ли Възложителя като изпълнение на изискването за технически възможности на участника да се представят договори, някои от тях вече действащи 5, 7 и повече години, като приложим референции за добро изпълнение?”

Писмото е получило входящ номер 30-2863-1/29.04.2014г. Съгласно чл. 29, ал. 3, разяснението ще бъде изпратено до всички лица, закупили документация за участие и ще бъде приложено към документациите, които предстои да се предложат на други кандидати и участници без да се посочва в отговора лицето, задало въпроса.

На поставеният въпрос отговаряме по следният начин:

Критериите за подбор на участниците съгласно чл. 25, ал. 2. т. 6 включващи минимални изисквания за икономическото и финансовото състояние на кандидата или участника, техническите му възможности и квалификация, когато възложителят определя такива, както и посочване на документите, с които те се доказват са описани в раздел ІІІ.2 от обявлението за обществена поръчка. Възложителят е формулирал цитираното минимално изискване като се е съобразил със стойността, сложността и обема на поръчката, както е записано в чл. 25, ал. 6 от ЗОП.

Съгласно чл. 54, ал. 1 от ЗОП, при изготвяне на офертата всеки участник трябва да се придържа точно към обявените от възложителя условия. Минималното изискване в раздел ІІІ.2.3. „Технически възможности“, т. 1,. дясна колона, е следното:

„1. Участникът следва да има изпълнени най-малко три договора за услуги, които са сходни с предмета на настоящата поръчка към момента на подаването на офертата, с приложени минимум три препоръки.“

Изискуемите документи и за доказване на съответствие с горецитираното минимално изискване, които Възложителят ще приеме са записани в раздел ІІІ.2.3. „Технически възможности“, т. 1,. лява колона. Те са следните:

„1. Списък на основните договори за услуги, сходни с предмета на поръчката (техническо обслужване и ремонт на леки и товарни автомобили), изпълнени през последните три години, придружени от препоръки за добро изпълнение.“

За договори, изпълнени през последните три години ще се считат договорите, чието изпълнение е приключило през последните три години.

Тук можете да намерите пряк път към решение № РД-01-1196/07.05.2014г. на Кмета на Община Русе в РОП на АОП, което съдържа нов срок за получаване на оферти за участие съгл. чл. 29, ал. 2 от ЗОП.