Две дигитални изложби представят моменти от русенската история

вторник, 20 август 2024

В рамките на проект „Опазване и популяризиране на културното наследство чрез дигитално съхранение и представяне“, чиито бенефициент е Община Русе, на сайта на инициативата са представени две дигитални изложби. „Русенските кметове“ показва фотографии на градоначалниците на града от Освобождението на България до наши дни. С документи, статии и фотографии „Русенските екопротести 1987 - 1991“ представя началото на демократичните промени в страната и първите протестни демонстрации в социалистическа България.

Изложбата на русенските кметове включва кратка информация за всеки от управлявалите града, както и дейностите, белязали мандата им. Снимките са изложени в сградата на Община Русе, а дигиталната експозиция цели те да достигнат до широката общественост. Сведенията за кметовете са предоставени от Държавен архив – Русе, който е партньор по проекта. Изложбата можете да разгледате тук.

„Русенските екопротести 1987 - 1991“ е създадена през 2009 г. по повод 20 г. от началото на демокрацията в България. Фотографиите са дело на Иван Иванов, Иван Цонев и Емил Петков, а текстът и подборът на материалите за дигиталната изложба са на Емилия Петкова, дизайнът е на Ефтим Кълвачев. „Русенските екопротести 1987 - 1991“ може да бъде разгледана тук.

Дейностите се осъществяват в рамките на проект № BGCULTURE-1.002-0022-C01 “Опазване и популяризиране на културното наследство чрез дигитално съхранение и представяне”, който се осъществява с финансовата подкрепа на Програма ,,Културно предприемачество, наследство и сътрудничество’’, чрез ФМ на ЕИП 2014-2020 г.